Prešovská pravoslávna eparchia

Sviatok Paschy v Katedrálnom chráme sv. kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove

Domov   >   Vyhľadávanie
Záverečné dni Veľkého týždňa – dni spomienky na Christovo Utrpenie – nás aj v tomto roku priviedli k radosti z Jeho Zmŕtvychvstania, ktorú so sebou prinášajú sviatočné dni Paschy, najmä Svetlého týždňa.

Vo svojej homílii po večerni na Veľký piatok 14. apríla 2023 Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav zdôraznil, že evanjelium, ktoré sa na tejto večerni číta, spája v sebe rozprávanie všetkých štyroch evanjelistov – Matúša, Mareka, Lukáša i Jána – o utrpení a smrti nášho Spasiteľa Iisusa Christa na Kríži. Každý z evanjelistov vydáva svedectvo o tom, čo sám videl alebo počul od tých, čo boli prítomní pri udalostiach oných svätých dní.

„Pravdepodobne najdôležitejšia otázka, ktorú pred nás stavia svätý príbeh o Christových Utrpeniach, je táto: prečo sa stali všetky tieto udalosti? Nemohlo byť inak?" Vladyka si položil otázku, ktorú kladú mnohí ľudia: prečo Boh vôbec dopúšťa zlo? Podľa jeho slov nájdu sa i takí, ktorí práve kvôli tomu tvrdia, že Boha niet.

„Ľudia často obviňujú Boha zo zla, ktoré sa okolo nich deje a pýtajú sa: ako mohol Boh dopustiť to či ono? Príbeh Christovho Umučenia nám ukazuje, že za zlo, ktoré sa deje vo svete, sú zodpovední ľudia. Spasiteľ povedal o Judášovi: „Nie je možné, aby neprišli pohoršenia, ale beda tomu, skrze koho prichádzajú" (Lk 17, 1). Tento svet je padlý svet a zlo sa v ňom z Božieho dopustenia tak či onak bude diať až dovtedy, kým nebude raz a navždy porazené na konci dejín. Ale žiadny človek nie je Bohom predurčený na to, aby robil zlé skutky: ani Judáš nemusel zradiť, ani Pilát podpísať rozsudok smrti, ak by nechcel; ani ľudia v dave nemuseli kričať: „Ukrižuj ho!"

Každý človek, ktorý bol zapojený do udalostí Veľkého piatku, mal právo voľby a každý si vybral. Vybrali si ženy, ktoré stáli pri Kríži. Vybrali si apoštoli, ktorí sa síce v strachu rozutekali, ale aspoň z diaľky nasledovali Učiteľa. Vybral si Peter, ktorý síce Christa z bojazlivosti zaprel, no všetkými nasledujúcimi skutkami odčinil hriech a svoj život korunoval mučeníckou smrťou.

„Každý z nás sa rozhoduje v prospech dobra alebo zla. Ak sa okolo nás deje zlo, ak sú ľudia vystavení zlomyseľnému ohováraniu alebo nespravodlivo trpia, často je to aj naša chyba, pretože si niekedy vyberáme zlo namiesto dobra, diabla namiesto Boha, tmu namiesto svetla," uviedol vladyka Rastislav.

Počas klaňania sa Christovmu hrobu všetci by sme sa mali zamyslieť nad svojim životom. „Spomeňme si na svoje skutky a prinesme za nich pokánie. Z celého srdca dajme Bohu sľub, že vynaložíme všetko možné úsilie, aby sme sa nikdy nestali spoluvinníkmi utrpenia a ukrižovania nášho Spasiteľa. Lebo zakaždým, keď spôsobujeme utrpenie inému človekovi, spôsobujeme ho samotnému Christovi – a vždy keď „pribíjame na kríž" iného človeka, pribíjame na Kríž samotného Christa. Prosme Hospodina, aby nám dal silu vždy stáť na strane pravdy, aj keby všade okolo nás vládlo klamstvo - vždy stáť na strane dobra, aj keby sa zdalo, že zlo víťazí - vždy byť s Christom, aj keby sa od Neho celý svet odvrátil."

V závere svojej homílie metropolita Rastislav poprial všetkým pokojný zvyšok tohtoročnej svätej Štyridsiatnice a radostné, ale najmä pre dušu prospešné prežitie nachádzajúcich sviatočných dní.

Po Utreni Vzkriesenia a liturgii sviatku Paschy v nedeľu 16. apríla 2023 mohli veriaci okrem tradične požehnaných paschálnych pokrmov priniesť do svojich domovov i Blahodatný oheň, ktorý bol na Slovensko privezený zo Svätej zeme. Aj v nasledujúcich dňoch Svetlého týždňa sa v Katedrálnom chráme sv. kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove konali zvyčajné slávnostné paschálne bohoslužby.

FOTOGALÉRIA
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty