Prešovská pravoslávna eparchia

Sviatok Bohozjavenia v prešovskom katedrálnom chráme sv. kniežaťa Alexandra Nevského

Domov   >   Vyhľadávanie
V Katedrálnom chráme sv. kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove vo štvrtok 19. januára 2017 pri príležitosti Bohozjavenia – Krstu Iisusa Christa Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav spolu so správcom katedrálneho chrámu mitr. prot. Michalom Švajkom, archim. Serafimom Melnykom, mitr. prot. Alexandrom Capom, mitr. prot. Petrom Kormaníkom, mitr. prot. Milanom Gerkom, prot. Štefanom Pružinským, jerejom Rastislavom Gerkom, protodiakonom Jánom Husárom a archidiakonom Maximom (Durilom) odslúžil archijerejskú sv. Liturgiu.

Kázňou sa k veriacim prihovoril vladyka Rastislav, ktorý poukázal na význam sviatku Bohozjavenia. S riekou Jordán sa spája viacero zázračných udalostí. Jednou z nich je i uzdravenie Námana, veliteľa vojsk sýrskeho kráľa, ktorý bol zaslúžilým a váženým mužom u svojho pána. Ten vysokopostavený muž, udatný hrdina a bohatý človek, bol malomocný. Uzdravil ho prorok Elizej, ktorý ho poslal sedem ráz sa umyť v Jordáne.

„Náš Boh a Spasiteľ Iisus Christos nás v jordánskych vodách očisťuje od niečoho oveľa horšieho ako je telesné malomocenstvo – uzdravuje nás od malomocenstva duchovného. Pri telesnom malomocenstve choroboplodné baktérie napádajú kožu a sliznice ľudského tela a spôsobujú ich degeneráciu, necitlivosť a olupovanie. Nákazu duchovného malomocenstva šíria „baktérie" hriechu, ktoré často neopísateľne znetvorujú naše duše, ale keďže necítime fyzickú bolesť, neuvedomujeme si celú vážnosť svojho „zdravotného" stavu ani nevyhľadávame „lekára" v snahe o uzdravenie. Necítime bolesť a preto si myslíme, že je všetko v poriadku. A práve od tejto desivej bezcitnosti duše nakazenej hriechom nás cez blahodať sv. Krstu prišiel uzdraviť Spasiteľ," povedal v kázni vladyka.

Ako povedal vladyka, sviatok Bohozjavenia rovnako ako Christovo Narodenie odhaľuje krajnú pokoru Božieho Syna. „Tak pokorne, ako prišiel na svet v betlehemskej maštali a nechal sa položiť do jaslí pre dobytok, rovnako pokorne s hriešnikmi prichádza na Jordán k sv. Jánovi Predchodcovi a prosí o krst. Jeho pokora sa stáva živou vodou, ktorá zmýva hriechy ľudského rodu. Voda umýva telo, ale pokora očisťuje to, čo je dôležitejšie – dušu," povedal vladyka.

Následne za spevu tropáru sviatku „Vo Iordáňi kreščájuščusja Tebí, Hóspodi..." vladyka Rastislav posvätil vodu, ktorú si potom veriaci vzali do svojich príbytkov.

Po skončení sv. liturgie sa konalo pomazanie veriacich požehnaným olejom.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty