Prešovská pravoslávna eparchia

Posvätenie chrámu po rekonštrukcii vo Vyšnom Mirošove

Domov   >   Vyhľadávanie
Napriek chladnému, zimnému počasiu, bola nedeľa 13. novembra 2016 dňom, ktorý hrial pri srdci všetkých veriacich cirkevnej obce vo Vyšnom Mirošove. V ten deň prežívali radosť nielen z oslavy chrámového sviatku v česť sv. Kozmu a Damiána, ale i z toho, že po niekoľkých rokoch rekonštrukčných prác bude ich chrám znova posvätený.

Obrad tzv. malého posvätenia chrámu (po rekonštrukcii) vykonal Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav. Sv. liturgiu spolu s ním odslúžili miestny duchovný správca prot. Alexander Kleban, duchovný správca cirkevnej obce Ladomirová prot. Pavol Kačmár a duchovný správca cirkevnej obce Vyšný Orlík jerej Slavomír Hudák.

Po skončení sv. liturgie o. Alexander neskrýval svoju radosť z posviacky, ktorá bola v tento deň vykonaná. „Chcel by som sa poďakovať Bohu, že nám pomohol skrášliť tento svätý chrám. Ľudský život je niekedy symbolický. Deti, ktoré prichádzajú na tento svet, rastú pomaly. Keď sú malé, treba ich kŕmiť, prebaľovať, nosiť na rukách. Keď podrastú, treba sa s nimi učiť, keď sú staršie, treba s nimi pretrpieť obdobia, ktorými prechádzajú. Avšak každý rodič sa teší, keď toto všetko prežije a môže svoje dieťa priviesť pred oltár ako krásnu nevestu či ženícha. Rovnako i v tomto chráme sa všetko tvorilo pomaly, občas i s problémami či ťažkosťami. Tak ako hrdý otec privádza svoju dcéru ako nevestu k ženíchovi, tak aj my sme dnes spoločne tento chrám nanovo skrášlili a cez posvätenie po rekonštrukcii ako nevestu priviedli k Ženíchovi, samotnému Spasiteľovi Iisusovi Christovi," povedal otec Alexander.

Pripomenul i smutné obdobie z minulosti, kedy zažili miestni veriaci i nepríjemné chvíle. „Aby bol tento chrám domom modlitby, domom Božím, potrebuje pokoj, tichosť, lásku. Verím, že spoločnými modlitbami sme tomuto chrámu dnes navrátili jeho dôstojnosť," povedal.

Následne sa poďakoval všetkým, ktorí sa zaslúžili o rekonštrukciu fasády chrámu a jeho interiéru, ako aj obnovu prestola a chrámového mobiliára. O. Alexander sa osobitne poďakoval členovi Rady cirkevnej obce Michalovi Cocuľovi, ktorý pri príležitosti svojich 60. narodenín podaroval do chrámu prvé časti cirkevného nábytku. Ako povedal, po ňom prichádzali ďalší, ktorí chceli takisto skrášliť chrám a prispeli svojimi milodarmi.

„Neviem si predstaviť krajšiu oslavu chrámového sviatku, ako obnovenie jeho posvätenia. Nech cez toto posvätenie na vás neustále zostupuje Božia blahodať," povedal vladyka Rastislav.

Všetkým pravoslávnym veriacim Vyšného Mirošova odovzdal ďakovnú hramotu ako prejav uznania za ich úsilie o rozvoj cirkevnej obce. Z jeho rúk si osobitne prevzali ďakovné hramoty veriaci Jaroslav Miga, Jozef Špik, Michal Cocuľa, Svetlana Cocuľová, mátuška Milena Klebanová a hramotu in memoriam prevzala manželka Petra Vaňušanika. Miestnemu duchovnému správcovi o. Alexandrovi odovzdal ikonu, ktorá bola priložená k ostatkom sv. simferopolského arcibiskupa Lukáša so želaním, aby tento významný svätec ochraňoval mirošovskú cirkevnú obec.

Po skončení sv. liturgie sa konalo pomazanie veriacich požehnaným olejom.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty