Ako ďalej povedal, smrť je najhorším nepriateľom človeka. Je to následok hriechu – ľudského porušenia Božej harmónie. "Veľká bola vina človeka a hrozný bol i následok previnenia – smrť. Smrť bola hrozná, pretože po nej nasledovali zúfalstvo a večná temnota. Ale Boh tak miloval svet, čo stvoril, že „dal Svojho jednorodeného Syna, aby nik, kto verí v Neho," (Jn 3, 16) nezahynul, ale mal život večný. A tak sa Christos stal človekom a Svojim Krížom smrť porazil," uviedol vladyka.
„Čo môžeme priniesť ako dar Bohu, ktorý spravil všetko pre našu spásu? Jedno jediné – srdce, naplnené oddanosťou voči Nemu a láskou k ostatným ľuďom. Nech nám súcit s Jeho utrpením pomôže naplniť Jeho odkaz milovať sa navzájom, aby podľa toho všetci spoznali, že sme Jeho učeníci (Jn 13, 35). Veď Jeho životodarný hrob nám hovorí predovšetkým o tom, že už nie sme určení pre smrť, ale pre život večný. Prosme Hospodina, aby v každom z nás zvíťazil život a nie smrť, aby nikto z nás nezahubil svoju dušu v porazenom a zničenom podsvetí, ale aby naše kroky vždy smerovali do Kráľovstva, ktoré On pre nás otvoril Svojim spásonosným Zmŕtvychvstaním," doplnil vladyka.
Večerňu na Veľký piatok spoločne s vladykom odslúžili predstavený katedrálneho chrámu mitr. prot. Michal Švajko, mitr. prot. Alexander Cap, jer. Milan Petrisko a archidiakon Maxim (Durila).
Slávnostná sv. liturgia na samotný sviatok Paschy v nedeľu 5. mája 2024 sa začala radostným spevom tropára: „Christós voskrése iz mértvych..."
Vladyka vo svojom sviatočnom príhovore poukázal na to, že radostný a spasiteľný deň svätej Paschy túžili uvidieť mnohí proroci a spravodliví. „Chceli počuť o tom, o čom počúvame my, ale nepočuli (Mt 13, 17). Nebolo im dané, aby zažili nevýslovnú radosť z Christovho Zmŕtvychvstania, z ktorého sa dnes tešíme my. Toto je naozaj deň, ktorý pre nás spravil Hospodin," povedal.
Pred príchodom Christa všetci ľudia boli podľa jeho slov zajatcami hriechu a smrti. „Spasiteľ Svojím zostúpením do pekla porazil diabla, roztrhal putá podsvetia a vyslobodil nás z jeho trpkého zajatia. Zvíťazil nielen nad strachom zo smrti, ktorý visel nad celým svetom, ale aj nad smrťou samotnou a ako Prvorodený z mŕtvych sa stal základným kameňom všeobecného vzkriesenia. Stal sa našou Cestou, Pravdou i Životom (Jn 14, 6)," skonštatoval vladyka.
„Apoštoli dosvedčili pravdivosť Christovho Zmŕtvychvstania nielen svojim životom, ale i svojou krvou. Keby neuvideli vzkrieseného Christa, ktorý sa im zjavil, keby sa nepresvedčili o reálnosti Jeho Zmŕtvychvstania, neboli by za Neho obetovali i svoj život. Ale oni videli a dotýkali sa Ho, zažili pokoj a duchovnú radosť, ktorú vzkriesený Christos prinášal. Táto radosť dávala apoštolom a ich nasledovníkom nepremožiteľnú silu. Ona bola hlavným podnetom ich života a pôsobenia. Zvesť o Christovom Zmŕtvychvstaní rozniesli do celého sveta a na základe viery vo vzkrieseného Christa zakladali prvé miestne Cirkvi. V knihe Skutkov apoštolských sa o tom hovorí: „S veľkou mocou vydávali svedectvo o Zmŕtvychvstaní Pána Iisusa a na všetkých spočívala veľká milosť" (Sk 4, 33)," uviedol v homílii vladyka.
Ako povedal, každá naša modlitba, ale obzvlášť spoločná modlitba v chráme, kde slabosti alebo nedostatky jedného dopĺňa vrúcnosť a pevná viera druhého, nás zjednocujú s našim Bohom a Spasiteľom, a Jeho víťazstvo sa stáva našim dedičstvom. „Pán, ktorý nás stvoril a spasil, dnes znova napĺňa sľub, ktorý dal za onoho času na Tajomnej večeri Svojim učeníkom: „Zasa vás uvidím. Srdce sa vám zaraduje a vašu radosť vám už nikto nevezme" (Jn 16, 22). Táto neodňateľná duchovná radosť sprevádza sviatok Paschy i vo svete, ktorý je sužovaný chorobami a nivočený vojnovými konfliktmi. Hospodine, daj nám vždy mať účasť na radosti Tvojho Zmŕtvychvstania. Keď podľa tejto radosti budeme žiť a necháme sa ňou viesť, ona nás spoľahlivo nasmeruje a privedie do nevýslovnej radosti večného dňa v Božom kráľovstve," povedal na záver svojej homílie vladyka.
Počas paschálnej sv. liturgie vladykovi asistovali predstavený katedrálneho chrámu mitr. prot. Michal Švajko, jer. Milan Petrisko a archidiakon Maxim (Durila).
Okrem požehnaných paschálnych pokrmov po Utreni Vzkriesenia a liturgii sviatku Paschy si veriaci mohli vziať do svojich domovov i Blahodatný oheň, ktorý bol na Slovensko privezený zo Svätej zeme.