Prešovská pravoslávna eparchia

Nový duchovný správca v Oľšavke

Domov   >   Vyhľadávanie
1. marca 2015 - v prvú nedeľu Veľkého pôstu - zavítal do Oľšavky Jeho Blaženosť vladyka Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska.

Cieľom jeho návštevy bolo slávnostné ustanovenie nového duchovného správcu cirkevnej obce jereja Dušana Skonca.

Svätú liturgiu v tamojšom chráme Narodenia presvätej Bohorodičky s vladykom slúžil jerej Dušan Skonc a jerodiakon Maxim (Durila). Kázňou sa k veriacim prihovoril vladyka Rastislav. „Dnešný deň je prvou nedeľou vo svätom a Veľkom tohtoročnom pôste. Táto nedeľa je zasvätená oslave Pravoslávia. Prečo si pripomíname, prečo ďakujeme Bohu, prečo oslavujeme našu svätú pravoslávnu vieru? Dobrý človek, keď dostane od niekoho dar, má ho vždy vyložený na čestnom mieste a dlho si pamätá, od koho a pri akej príležitosti ho dostal. My kresťania sme dostali od Boha ten najvzácnejší dar – pravú vieru. Dnešná nedeľa by preto mala byť vyjadrením vďaky za tento dar a zároveň pripomienkou a výzvou, aby sme podľa kresťanskej viery konali a žili. V strede tunajšieho chrámu vidím ikonu Počajevskej presvätej Bohorodičky, ktorá má rám v podobe hviezdy. Želám vám spolu s vašim novým duchovným otcom, aby Presvätá Bohorodička, Narodeniu Ktorej je zasvätený váš chrám, a Jej Syn, Ktorého drží na uvedenej ikone vo Svojich rukách, boli pre vás po celý život betlehemskou hviezdou – orientačným kompasom, ktorý vás bude usmerňovať vo všetkých vašich slovách, myšlienkach i skutkoch," - povedal vladyka v kázni.

Na záver sa prihovoril otec Dušan, ktorý sa poďakoval vladykovi i veriacim a poprosil ich o modlitby zaňho i za všetkých kňazov.

Fotogaléria k článku
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty