Prešovská pravoslávna eparchia

Noví profesori pravoslávnej teológie

Domov   >   Vyhľadávanie
V utorok 2. júna 2015 prezident Andrej Kiska vymenoval 26 nových vysokoškolských profesorov. Medzi nimi i dvoch pedagógov Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove doc. ThDr. Alexandra Capa, CSc. a Dr.h.c. doc. Thdr. Radima Puleca, PhD., emeritného metropolitu.

V príhovore počas slávnostného ceremoniálu prezident zdôraznil, že aj od všetkých novovymenovaných profesorov závisí budúcnosť slovenského školstva. „Asi sa všetci zhodneme na tom, že o tom, aká bude budúcnosť našej krajiny, rozhoduje v prvom rade naše školstvo. Vôbec nie je jedno, či brány našich škôl opúšťajú ľudia kreatívni, hladní po poznatkoch, alebo ľudia, ktorí len budú čakať, že ich niekto zamestná. Nie je to vôbec jedno hlavne v prípade krajiny, ako je tá naša. Našu budúcnosť, naše bohatstvo musíme hľadať v ľuďoch – vzdelaných, kreatívnych a tvorivých ľuďoch. Našu budúcnosť musíme stavať na poznatkoch," povedal prezident Andrej Kiska.

„Žiaľ, Slovensko dnes nepatrí ku krajinám s najlepším školstvom. Budúcnosť našej krajiny, pokiaľ hovoríme o budúcnosti školstva, je neistá. Najšikovnejší mladí ľudia – a je ich veľké množstvo – odchádzajú za kvalitnými vysokými školami do zahraničia. A potom tam aj ostávajú žiť. Som presvedčený o tom, že sa s tým nesmieme zmieriť. To, čo sa podarilo vo Fínsku, v Singapure, sčasti aj v Poľsku, sa môže podariť aj na Slovensku. Na to však potrebujeme veľa malých krokov, ktoré musíme byť odhodlaní spraviť. Chcem veriť, že aj tento dnešný krok – vaše menovanie – je jedným z tých, ktoré povedú k tak očakávanej zmene," dodal prezident.

Fotogaléria k článku (Zdroj: www.prezident.sk, www.presov.dnes24.sk)


<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty