Prešovská pravoslávna eparchia

Návšteva vladyku Rastislava vo Vernári

Domov   >   Vyhľadávanie
V nedeľu 7. septembra 2014 navštívil oficiálne prvý krát pravoslávnu cirkevnú obec Vernár Jeho Blaženosť vladyka Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska. V tento deň si pravoslávni veriaci okrem sviatku Narodenia presvätej Bohorodičky pripomenuli aj 20. výročie od postavenia a posvätenia pravoslávneho chrámu v tejto malebnej obci pod Kráľovou hoľou v Slovenskom raji. Tejto udalosti sa zúčastnilo množstvo veriacich nielen z Vernára, ale aj z Telgártu, Popradu, Levoče, Sloviniek atď. Trojjediný Boh nás zároveň obdaril príjemným, pekným a slnečným počasím. Pri privítaní vladyku Rastislava bola zdôraznená veľká radosť z jeho návštevy a rôzne prekážky a príkoria, ktoré museli pravoslávni veriaci Vernára prekonať, aby si postavili svoj vlastný chrám.
Svätú archijerejskú liturgiu spolu s vladykom slúžili miestny arcidekan mitr. prot. Milan Gerka, správca cirkevnej obce v Gerlachove mitr. prot. Juraj Jura, správca cirkevnej obce v Telgárte prot. Juraj Mitrík, správca cirkevnej obce v Levoči prot. Kornel Furín, správca cirkevnej obce v Ľubici prot. Milan Bilý, správca cirkevnej obce v Poprade prot. Vladimír Kocvár, miestny duchovný správca jerej Jozef Nemčík a jerodiakon Maxim (Durila).

V kázni sa k veriacim prihovoril mitr. prot. Juraj Jura, ktorý rozobral význam chrámu a prínos modlitby v ňom pre každého z nás. Zdôraznil, že je potrebné, aby sme sa v chrámoch stretávali pri bohoslužbách, sv. Tajinách a modlitbách v čo najväčšom počte a čím častejšie, aby tieto miesta neostali prázdne a aby sa po čase nestali prázdnymi budovami, holými múrmi. Hovoril o osobnom budovaní si vlastného chrámu v každom z nás na základe života podľa sv. Evanjelia, o získavaní Božej blahodate a o kresťanskom živote.

Počas svätej archijerejskej liturgie bol za dlhodobý zodpovedný prístup k zabezpečovaniu liturgického, pastoračného a duchovného života veriacich na jednotlivých cirkevných obciach uvedený miestny duchovný jerej Jozef Nemčík do hodnosti protojereja. Na konci tejto bohoslužby boli vladykom Rastislavom vyznamenaní pochvalnými hramotami viacerí miestni veriaci, spevácky zbor Studienka, pôsobiaci pri tomto pravoslávnom chráme, a Obecný úrad Vernár. Blaženejší Rastislav pripomenul nielen Vernárcom, ale i všetkým pravoslávnym kresťanom, aby nikdy nezabúdali na Boha a na svoju síce starú, ale zároveň stále novú vieru, veľmi potrebnú pre tento svet. Vyslovil prianie, aby žiaden chrám neostal prázdny a aby sa vždy našiel niekto, kto sa v ňom bude modliť a prijímať Božiu blahodať cez sväté Bohoslužby a Tajiny Christovej Cirkvi.

Prot. Jozef Nemčík, správca PCO Vernár, sa všetkým na záver poďakoval za účasť na Bohoslužbách a spoločné modlitby. Potom nasledoval sprievod okolo chrámu s čítaním Evanjelií. Na slávnostnom obede sa vladykovi Rastislavovi poďakoval za návštevu aj starosta obce Vernár Ing. Vladimír Ondruš a zároveň ho poprosil o zápis do pamätnej knihy obce.

Fotogaléria k článku

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty