Prešovská pravoslávna eparchia

NAPS Ekumenický koncert spájal ľudí už pätnásty raz

Domov   >   Vyhľadávanie
Aj v tomto roku vyvrcholila letná kultúrna sezóna v Bratislave medzinárodným ekumenickým koncertom, ktorý organizoval Inštitút NAPS – Naše Aktivity Pre Slovensko (www.naps.sk). Charitatívne a nekomerčné podujatie, ktoré umením spája a prehlbuje dialóg medzi národmi a náboženstvami, podporilo v jeho doterajšej histórii už mnoho domácich i zahraničných osobností.

Ekumenický koncert, ktorý sa tradične koná pod záštitou hierarchov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku, sa v tomto roku uskutočnil v nádherných priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave v nedeľu 22. septembra 2019. Otvárací príhovor slávnostného večera predniesol Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup a predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre ekumenizmus, ktorý na príklade viacerých katolíckych svätcov vyzdvihol obetu vlastného života ako formu jedinečného spôsobu ekumenizmu.

„Dnešný koncert chce byť posolstvom, ktoré nás dvíha v kontemplácii kamsi vyššie – k Stvoriteľovi," povedal počas koncertu zakladateľ a riaditeľ Inštitútu NAPS, Peter Solej a slovami Biblie parafrázoval, že ľudia na podujatie neprichádzajú vyhľadávať či až hádzať do seba kamene – akoby niekto z nás bol bez viny – ale naplniť ruky láskou, prosbou i vďačnosťou.

Na podujatí vystúpili viacerí poprední slovenskí umelci. Medzi nimi spevácky zbor Lúčnica, ale aj operní sólisti: Marianna Gelenekyová, Alena Kropáčková, Roman Krško či Pavol Remenár. Spevy východných kresťanov ponúkol Kvintet sv. Michala Archenjela, ale aj svetovo známy Zbor sv. Efréma z Budapešti. Židovskými spevmi obohatila koncert Karin Sarkisjan, rodáčka z Arménska. Celý ekumenický večer v Redute doprevádzal orchester Sinfonietta Bratislava pod dirigentskou taktovkou popredného slovenského dirigenta Adriana Kokoša. Moderátorom ekumenického koncertu bol aj v tomto roku obľúbený slovenský moderátor a držiteľ anketového ocenenia OTO, Ľubomír Bajaník. Poslanie koncertu, ktorého záznam odvysiela RTVS na programe Dvojka 1. novembra 2019, podporili aj tentokrát nielen predstavitelia cirkví, ale i diplomati viacerých krajín. Záver podujatia patril už tradične požehnaniu hierarchov kresťanských cirkví a modlitbe zástupcu židovskej náboženskej obce.

Pravoslávnu cirkev na Slovensku na podujatí zastupoval tajomník Posvätnej synody mitr. prot. prof. ThDr. Milan Gerka, CSc.

Na ekumenickom koncerte usporadúvanom Inštitútom NAPS doteraz vystúpili umelci z desiatich krajín a podporu mu prejavili viaceré svetové autority. Na piaty ročník podujatia poslal svoj telegram vtedajší pápež Benedikt XVI., v roku 2012 bol koncert konaný v období predsedníctva Cyperskej republiky v Rade EÚ a zúčastnil sa ho aj legát jordánskeho princa. Deviaty ročník bol zase oficiálnym podujatím košického Stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví Európy. Pred tromi rokmi sa podujatie konalo pod spoločnou záštitou prezidentov Maďarska a Slovenska. V roku 2017 bol koncert venovaný pamiatke prvého prezidenta SR Michala Kováča, ktorý bol aj čestným členom Inštitútu NAPS. Podujatia sa v októbri 2017 v novej budove SND zúčastnil aj najbližší spolupracovník pápeža Františka v oblasti ekumenizmu, kardinál Kurt Koch a svojho osobného legáta naň vyslal i ekumenický patriarcha Bartolomej I. Minulý rok ďakovali účastníci NAPS Ekumenického koncertu za 25 rokov samostatnej slovenskej štátnosti.

Inštitút NAPS vznikol pred pätnástimi rokmi. Svoju činnosť realizuje aj v oblasti vzdelávania a kultúry. Aktivity občianskeho združenia sa v minulosti uskutočnili aj v Medzilaborciach, Prešove, Košiciach či Banskej Bystrici. V roku 2012 sa NAPS stal historicky prvým partnerom medzinárodného centra dialógu Al Liqa´a, ktorý v Bejrúte ustanovil a založil melchitský patriarcha za pomoci sultána Ománu. Všetky doterajšie podujatia inštitútu boli realizované bez vstupných poplatkov, resp. za dobrovoľný príspevok, výťažok z ktorého putoval na charitu. Čestným členom NAPS je aj slovenský exprezident Rudolf Schuster.

FOTO

www.naps.sk / Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty