Prešovská pravoslávna eparchia

Metropolita Rastislav v Zbudskej Belej

Domov   >   Vyhľadávanie
V sobotu 8. novembra 2014 v deň sviatku sv. veľkomučeníka Dimitrija Solúnskeho zavítal Jeho Blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska, do Zbudskej Belej, rodiska novopostrihnutého inoka našej eparchie o. Alexandra Halušku.
Sv. Liturgiu odslúžil v tamojšom chráme spolu s duchovným správcom miestnej cirkevnej obce jer. Vasileom Constantinom Schirtom.

V kázni počas sv. Liturgie vladyka Rastislav priblížil život sv. veľkomučeníka Dimitrija Solúnskeho. Zároveň zdôraznil, že dôvodom jeho návštevy bola túžba poďakovať sa miestnemu duchovnému správcovi, príbuzným o. Alexandra, ako aj všetkým miestnym veriacim za to, že vychovali pre našu Cirkev inoka. „Teším sa, že vo vašej cirkevnej obci sa našiel chlapec, ktorý sa rozhodol putovať životom úzkou a tŕnistou cestou, porovnateľnou s cestou mučeníkov. Každodenne bude musieť bojovať sám so sebou, so svojimi túžbami a vášňami. V tomto boji sa skrýva podstata inockého – mníšskeho života. Priniesli ste ho Bohu ako dar, za ktorý v ňom budete mať modlitebníka – človeka, ktorý bude podobne ako svätý Dimitrij myslieť na vás a vaše problémy vo dne v noci vo svojich modlitbách. Raduje sa mi srdce, pretože mnohí dnes za mnou prichádzajú a prosia ma o obnovu inockého – mníšskeho života v našej eparchii. Miesta, kde by mohli mnísi žiť, máme - v Komárne, v Uličskom Krivom, v Údoli, v Ladomirovej... Niet však nikoho, kto by tam chcel duchovne zápasiť. Ďakujem Hospodinu Bohu, že postupne prichádzajú ľudia, ktorí sa odhodlávajú viesť mníšsky spôsob života. Vidím v tom veľkú Božiu prozreteľnosť a Jeho požehnanie. Mám nádej, že cez takých ľudí, akým je váš brat a teraz už otec Alexander, sa v skorej dobe do našej miestnej cirkvi vráti mníšsky život," povedal vladyka.

Fotogaléria k článku
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty