Prešovská pravoslávna eparchia

Metropolita Rastislav na udeľovaní cien PSK a ceny predsedu PSK

Domov   >   Vyhľadávanie
Dňa 11. decembra sa na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove ko-nalo odovzdávanie najvyšších ocenení v Prešovskom samosprávnom kraji – Ceny Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Ceny predsedu PSK. Slávnosti sa zúčastnil i Jeho Blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska.

Samosprávny kraj v tomto roku zaevidoval spolu 20 návrhov na udelenie Ceny PSK, ktorými sa zaoberala komisia pre udeľovanie verejných ocenení. Jedným z troch laureátov sa napokon stal Park kultúry a oddychu v Prešove za dlhoročné úsilie vynakladané na zachovanie a rozvoj kultúrneho dedičstva, kultúrnu osvetu a propagáciu Prešovského kraja doma i v zahraničí. Ďalším laureátom bola po prvýkrát súkromná firma – spoločnosť MILK AGRO, ktorej bola cena udelená za dosiahnuté podnikateľské výsledky a zvyšovanie ekonomického potenciálu regiónu. Cenu PSK pre mladého lyžiara Adama Žampu, ktorú získal za mimoriadne športové úspechy a reprezentáciu Slovenska na Zimných olympijských hrách v Soči 2014, prevzala jeho mama Slávka Žampová a predsedníčka Žampa Ski klubu Iveta Gibodová.

Predseda samosprávneho kraja Peter Chudík sa v tomto roku rozhodol udeliť Cenu predsedu PSK Krajskej organizácii dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky za dlhoročnú sústavnú a dobrovoľnú prácu pri záchrane ľudského zdravia, životov a materiálnych hodnôt. Druhým laureátom Ceny predsedu PSK sa stal prešovský kardiológ Ján Kmec za zásluhy o vybudovanie prešovského kardiocentra a zavádzanie nových diagnostických a liečebných postupov. Tretie ocenenie patrí sabinovskému fotografovi Dionýzovi Dugasovi za propagáciu života obyvateľov a jedinečných miest Prešovského kraja.

Laureáti Prešovského regiónu si prevzali ceny už po jedenástykrát. Kraj doteraz takto ocenil 58 osobností a inštitúcií. Medzi doterajších držiteľov Ceny PSK patria napríklad Michal Kováč, prvý prezident Slovenskej republiky, Prešovská univerzita, diecézny biskup František Tondra, Jeho Blaženosť metropolita Nikolaj, prešovský eparcha Ján Babjak, euro-komisár Ján Figeľ, kardinál Jozef Tomko, Horská záchranná služba, či folklórny súbor Šarišan.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík doteraz cenu udelil Hokejovému klubu Poprad, hádzanárskemu klubu Tatran Prešov, hereckému manželskému páru - Jožovi a Kvete Stražanovcom, speváčke Márii Mačoškovej, sochárovi Dušanovi Pončákovi, akademickým maliarom Jurajovi Kresilovi a Andrejovi Smolákovi, či ortopédovi Jánovi Kľocovi.

Po odovzdaní cien sa na slávnostnej recepcii k prítomným prihovoril Jeho Blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska, a spolu s biskupom východného dištriktu ECAV Jánom Sabolom pozdravili slávnostné zhromaždenie pri príležitosti blížiacich sa vianočných sviatkov a všetkým popriali hojnosť Božej milosti a požehnanie do Nového roku 2015.

Fotogaléria k článku

Zdroj: Kancelária predsedu PSK, Oddelenie tlačové

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty