Prešovská pravoslávna eparchia

Metropolita Rastislav na oslavách sedemdesiatin patriarchu Kirilla

Domov   >   Vyhľadávanie
Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav sa v dňoch 19. – 23. novembra 2016 na pozvanie Jeho Svätosti patriarchu moskovského a celého Ruska Kirilla v Moskve zúčastnil na oslavách 70. narodenín hlavy Ruskej pravoslávnej cirkvi.

V sobotu 19. novembra 2016 Jeho Blaženosť vladyku Rastislava na moskovskom letisku oficiálne privítali vysokopreosvietený metropolita Tambovský a Rasskazovský Feodosij, preosvietený biskup Bronický Paramon, predstavený Podvoria Pravoslávnej Cirkvi českých krajín a Slovenska v Moskve archimandrita Serafim (Šemjatovský), predstavený Podvoria Ruskej pravoslávnej cirkvi v Karlových Varoch prot. Nikolaj Liščeňuk a tajomník pre medzipravoslávne vzťahy Oddelenia zahraničných vzťahov Moskovského patriarchátu prot. Igor Jakimčuk.

V nedeľu 20. novembra 2016 bola v Katedrálnom chráme Christa-Spasiteľa odslúžená Božská liturgia za účasti hláv miestnych pravoslávnych Cirkví. Slúžili: Jeho Blaženosť pápež a patriarcha alexandrijský a celej Afriky Teodor, Jeho Blaženosť patriarcha jeruzalemský a celej Palestíny Teofil, Jeho Svätosť Kyrill, patriarcha moskovský a celého Ruska, Jeho Svätosť a Blaženosť katolikos – patriarcha celého Gruzínska Ilija, Jeho Svätosť arcibiskup pečský, metropolita belehradsko-karlovacký a patriarcha srbský Irinej, Jeho Blaženosť arcibiskup novojustiniánsky a celého Cypru Chryzostom, Jeho Blaženosť arcibiskup tiranský a celého Albánska Anastáz, Jeho Blaženosť metropolita varšavský a celého Poľska Sáva, Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav a Jeho Blaženosť arcibiskup washingtonský, metropolita celej Ameriky a Kanady Tichon. Okrem nich slúžili i zástupcovia Konštantínopolského patriarchátu, Rumunskej pravoslávnej cirkvi, Bulharskej pravoslávnej cirkvi a Gréckej pravoslávnej cirkvi, ako aj členovia Posvätnej synody, episkopátu a duchovenstva Ruskej pravoslávnej cirkvi.

V pondelok 21. novembra 2016 ráno metropolita Rastislav navštívil Podvorie – Zastupiteľstvo Pravoslávnej Cirkvi českých krajín a Slovenska v Moskve, kde na sviatok sv. archanjela Michala odslúžil Božskú Liturgiu. Spolu s ním slúžili vysokopreosvietený metropolita barnaulský a altajský Sergij, vysokopreosvietený arcibiskup pražský a českých krajín Michal, predstavený Podvoria Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska v Moskve archimandrita Serafim (Šemjatovský), predstavený Podvoria Ruskej pravoslávnej cirkvi v Karlových Varoch prot. Nikolaj Liščeňuk, ako aj klerici chrámu sv. Nikolaja v Koteľnikách prot. Vladimír Višnovský, jerej Jevgenij Zacepin, jeromonach Alexander (Haluška) a archidiakon Maxim (Durila).

V dopoludňajších hodinách počas slávnostného aktu, usporiadaného na počesť 70. narodenín patriarchu moskovského a celého Ruska Kirilla v sieni cirkevných zhromaždení chrámu Christa-Spasiteľa metropolita Rastislav pozdravil oslávenca a následne sa zúčastnil i na slávnostnej recepcii.

Na obed sa metropolita Rastislav i delegácia našej miestnej Cirkvi stretli s prezidentom Medzinárodnej nadácie pre jednotu pravoslávnych národov prof. V. A. Alexejevom. Po tomto stretnutí metropolita Rastislav odpovedal na otázky žurnalistov a navštívil Začatievský stavro-pigiálny ženský monastier.

Popoludní sa uskutočnilo osobné stretnutie Jeho Blaženosti metropolitu Rastislava a Jeho Svätosti patriarchu Kirilla v patriaršej rezidencii v moskovskom Daniilovom stavropigiálnom monastieri. Stretnutie prebehlo v srdečnej a priateľskej atmosfére.

V utorok 22. novembra 2016 delegácia Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska navštívila Donský stavropigiálny mužský monastier, kde metropolita Rastislav spolu s bratmi monastiera odslúžil moleben pred moščami sv. patriarchu moskovského a celého Ruska Tichona. Po monastieri delegáciu sprevádzal jeho námestník preosvietený biskup Bronický Paramon. Delegácia navštívila miesto kde bol svätý patriarcha Tichon väznený i nekropolu monastiera.

V stredu 23. novembra 2016 delegácia Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska ukončila svoj pobyt v Moskve. Na letisku sa s metropolitom Rastislavom rozlúčili predseda Oddelenia zahraničných vzťahov Moskovského patriarchátu vysokopreosvietený metropolita volokolamský Ilarion, vysokopreosvietený metropolita Tambovský a Rasskazovský Feodosij, preosvietený biskup Bronický Paramon, ako aj obaja predstavení Podvorí našich Cirkví.

jeromonach Alexander (Haluška)
sekretár Zastupiteľstva Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska pri Moskovskom patriarcháte

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU - Zdroj: www.patriarchia.ru
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty