Prešovská pravoslávna eparchia

Metropolita Rastislav na odovzdávaní cien prezidentom SR

Domov   >   Vyhľadávanie
V Rytierskej sieni Bratislavského hradu udelil prezident Andrej Kiska najvyššie štátne vyznamenania desiatim osobnostiam nášho kultúrneho, vedeckého a spoločenského života.

Na slávnostnom akte odovzdávania štátnych vyznamení bol prítomný premiér Robert Fico, predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, zástupcovia diplomatického zboru, poslankyne a poslanci Národnej rady SR, členovia vlády SR, vedúci ústredných orgánov štátnej správy SR, predsedovia vyšších územných celkov, členovia diplomatického zboru a predstavitelia cirkví registrovaných v Slovenskej republike a ďalší hostia.

Pozvanie pána prezidenta prijal i najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku Jeho Blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska. Na tomto slávnostnom akte sa zúčastnil v sprievode tajomníka - vedúceho technicko - právneho oddelenia Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove - eparchiálnej rady mitr. prot. Mgr. Michala Švajka.

Prezident v príhovore vyzdvihol zásluhy ocenených osobností, ktoré svojou prácou a svojím životom dosiahli výnimočné výsledky.

Každý z ocenených podľa Andreja Kisku pripomína svojím dielom predovšetkým silu a moc slobodného ducha, tvorivosti, vynachádzavosti, občianskej zodpovednosti, vytrvalosti, oddanosti svojej veci, pracovitosti, ale aj náročnosti na seba samého.
Andrej Kiska ďalej podčiarkol, že „niektorí z tých, ktorých dnes v mene Slovenskej republiky oceňujeme, pracovali a tvorili v nepriaznivých, neslobodných podmienkach. Napriek tomu, že v priaznivejších podmienkach by možno dosiahli viac a získali väčšie uznanie na Slovensku alebo pozornosť v zahraničí, nerezignovali a nezišli zo svojej osobnej cesty, pre ktorú sa rozhodli a ktorej verili. Vďaka tomu im dnes môžeme byť vďační za to, čo vytvorili."

Prezident upriamil pozornosť na skutočnosť, že dnes ocenená tvorivosť - umelecká, vedecká, technická alebo občianska sa narodila na Slovensku, hodnotovo vychádzala z tradícii európskeho humanizmu a znesie celosvetové kritéria porovnania. „Každé vynikajúce, výnimočné osobné dielo - či už vedecké, umelecké alebo v oblasti občianskej angažovanosti, ktoré vzniklo vďaka slobodnému duchu a humanistickým hodnotám jeho autora a tvorcu, nám osobitne v týchto dňoch pripomína silu a hodnotu našej európskej civilizácie," povedal prezident Andrej Kiska.

V kontexte aktuálnych ohrození v závere svojho vystúpenia prezident pripomenul, že „práve v týchto dňoch, kedy sme znovu videli, aký je svet nebezpečný a akým šokujúcim ohrozeniam čelí, máme povinnosť si pripomínať, že schopnosti a sila európskej civilizácie stoja na slobode a tvorivosti. A že akokoľvek sa cítime ohrození či zneistení - napriek tomu žijeme v najlepšej časti sveta v najlepších časoch, kde slobodu a slobodného ducha musíme chrániť, oceňovať a podporovať."

Za vyznamenané osobnosti sa poďakoval spisovateľ Pavol Vilikovský. Konštatoval, že každá tvorivá osobnosť môže pre Slovensko najviac urobiť tým, že „budeme robiť to, čo vieme robiť najlepšie a budeme to robiť najlepšie ako vieme. Týmto vyznamenaním nám naša krajina potvrdzuje, že sme sa nemýlili a zároveň nás povzbudzuje, aby sme vo svojej práci pokračovali zo všetkých síl a schopností, ktoré máme." 

Z rúk prezidenta si prevzali najvyššie štátne vyznamenania nasledovné osobnosti:

Milan ZEMKO - historik a publicista - Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za mimoriadne celoživotné zásluhy v oblasti slovenskej historiografie a rozvoj demokracie.
Jozef KAFKA, psychiater a pedagóg - Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj vedy, vysokého školstva a sociálnej oblasti zdravotníctva.
Štefan KLEIN - dizajnér, sochár, konštruktér a pedagóg - Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenského dizajnu a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Helena WOLEKOVÁ – sociologička – Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie a občianskej spoločnosti.
Pavol ŠAJGALÍK - vedec, výskumník, pedagóg - Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj vedy, techniky a školstva.
Augusta HERÉNYIOVÁ – STAROSTOVÁ - baletná umelkyňa a pedagogička - Pribinov kríž I. triedy za mimoriadny celoživotný prínos pre slovenskú kultúru, osobitne v oblasti tanečného umenia.
Pavol BRANKO - filmový kritik, historik, prekladateľ a publicista - Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne celoživotné zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry, osobitne v oblasti filmovej kritiky a publicistiky.
Marián VARGA - hudobník a skladateľ - Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny celoživotný prínos pre slovenskú kultúru, osobitne v oblasti hudobného umenia.
Pavol VILIKOVSKÝ - prozaik, prekladateľ, publicista - Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry, osobitne v oblasti literatúry.
Ján VALACH - skladateľ, koncertný organista, dirigent a pedagóg - Medaila prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy o rozvoj kultúry a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Fotogaléria k článku

Zdroj: Tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky (upravené)

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty