Prešovská pravoslávna eparchia

Metropolita Rastislav na odhalení pamätnej tabule v Trnave

Domov   >   Vyhľadávanie
V pondelok 27. apríla 2015 sa Jeho Blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska zúčastnil slávnostného odhalenia pamätnej tabule v Trnave na budove niekdajšieho pravoslávneho chrámu, ktoré zorganizoval Spolok Srbov na Slovensku.

Slávnosť sa začala svätou liturgiou v chráme Svätej Trojice, ktorú spolu s vladykom slúžili miestny duchovný správca jer. Miroslav Krutský a duchovný správca cirkevnej obce v Osadnom jerej Peter Soroka, ktorý sa k veriacim prihovoril kázňou. Vzácnych hostí pozdravil v Srbskom jazyku.

Po skončení svätej liturgie sa k veriacim prihovoril vladyka Rastislav: "Som rád, že sa dnes zúčastním na odhalení pamätnej tabule na budove, ktorá kedysi patrila pravoslávnym Srbom, ktorí prišli do týchto krajov v snahe zachrániť si holý život pred osmanskými Turkami. Keď nastali pokojnejšie časy, mnohí z nich sa samozrejme vrátili do svojej rodnej vlasti. Zanechali však nezmazateľnú stopu v dejinách Rakúsko-Uhorska, neskôr Československa, i súčasnej Slovenskej republiky. Som rád, že na ich počesť dnes v tomto meste odhaľujeme pamätnú tabuľu, aby sa na srbskú prítomnosť na tomto území nikdy nezabudlo," povedal vladyka.

Po jeho slovách všetkých prítomných pozdravil o. Miroslav. Následne sa všetci presunuli na Štefánikovú ulicu v Trnave, kde pred tristo rokmi Srbi postavili pravoslávny chrám. Bohoslužby sa v objekte, ktorý stojí dodnes, konali až do polovice 20. storočia.

Pamätnú tabuľu na budove odhalili Anica Ribič zo Srbského kultúrno – informačného centra a srbský veľvyslanec na Slovensku Šani Dermaku. „Som veľmi poctený tým, že môžem byť dnes prítomný pri odhalení pamätnej tabule, ktorá bude dokazovať, že tu kedysi žili Srbi. Trnava bola známa tým, že Srbi, ktorí tu prichádzali, pôsobili v mestských orgánoch, ako aj miestnych vedeckých a kultúrnych inštitúciách," uviedol počas odhalenia tabule srbský veľvyslanec na Slovensku Šani Dermaku.

Budova, ktorej súčasťou je niekdajší chrám, je dnes v dezolátnom stave. Pravoslávna cirkevná obec v Trnave ju podľa miestneho správcu jer. Miroslava Krutského plánuje zrekonštruovať.

Fotogaléria k článku

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty