Prešovská pravoslávna eparchia

Metropolita Rastislav na koncerte v Parku kultúry a oddychu v Prešove

Domov   >   Vyhľadávanie
V koncertnej sále Parku kultúry a oddychu v Prešove sa v nedeľu 15. apríla 2018 v rámci 59. ročníka Prešovskej hudobnej jari 2018 konal Bakalársky koncert Mgr. Tatiany Švajkovej, PhD. pod názvom Na počiatku bola melódia. Zúčastnil sa ho i najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska v sprievode riaditeľa ÚPPE ER mitr. prot. Alexandra Capa, tajomníka ÚPPE ER v Prešove a duchovného správcu Katedrálneho chrámu sv. kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove mitr. prot. Michala Švajka a osobného tajomníka metropolitu archidiakona Maxima (Durilu). Okrem viacerých významných hostí sa koncertu zúčastnil i Mgr. Pavol Procházka, školiteľ Mgr. Tatiany Švajkovej, PhD.

V programe odzneli viaceré známe skladby, ako napríklad hymnus z Bratislavského misálu I. – Salve festa dies od neznámeho autora spred roka 1340, Ave verum corpus od W. A. Mozarta, Jedinorodnyj Syne od A. Grečaninova, Cheruvimskaja pisň od P. I. Čajkovského, Hymn to the Virgin od B. Brittena, Balada o bezvýznamných veciach od J. Hatríka a v premiére skladba I Ask for Love od E. Irshaia.

Pod dirigentským vedením Mgr. Tatiany Švajkovej, PhD. sa predstavil Miešaný spevácky zbor Nostro canto Prešovskej univerzity v Prešove, Zbor Katedrálneho chrámu sv. Alexandra Nevského v Prešove, Collegium musicum a hostia pod umeleckým vedením Renáty Kočišovej. V klavírnej spolupráci sa predstavila Zuzana Kentošová pod pedagogickým vedením Liubov Gunder a sólo flautu predstavila Martina Semanová pod vedením Ivony Očkovičovej.

Mgr. Tatiana Švajková, PhD. je absolventkou Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a postgraduálneho štúdia zborového spevu a dirigovania na Akademii Muzycznej v Bydgoszczi (Poľsko). V súčasnosti je študentkou zborového dirigovania na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Pedagogicky pôsobí na Katedre hudby Inštitútu hudobného a výtvarného umenia Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, kde zároveň vedie Ženský spevácky zbor Iuventus pedagogica a Miešaný spevácky zbor Nostro canto, ktorého vznik iniciovala. Pri príležitosti 50. výročia svojho založenia bolo umelecké snaženie zboru Iventus pedagogica ocenené Cenou a medailou sv. Gorazda. Spolupráca s prešovskými akademickými zbormi priniesla viaceré súťažné úspechy: víťazstvá a Zvláštnu cenu poroty za dirigentský výkon na festivale v Kišiňove (Moldavsko, 2016) a i. Mgr. Tatiana Švajková, PhD. je tiež dirigentkou speváckeho zboru Katedrálneho chrámu sv. kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove a od roku 2010 zbormajsterkou speváckeho zboru Technickej univerzity v Košiciach Collegium Technicum, ktorý pravidelne spolupracuje s orchestrom Štátnej filharmónie Košice. Je členkou poradného zboru Národného osvetového centra pre zborový spev v Bratislave, pravidelnou lektorkou a členkou súťažných porôt, prednášala v Poľsku, Maďarsku a Nórsku. Výsledky jej umeleckej spolupráce s akademickými speváckymi zbormi boli prezentované v Česku, Francúzsku, Rakúsku, Fínsku, Španielsku, Moldavsku, Poľsku, na Ukrajine, Malorke a v Thajsku.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty