Prešovská pravoslávna eparchia

Metropolita Rastislav na inaugurácii prezidentky SR Zuzany Čaputovej

Domov   >   Vyhľadávanie
Zuzana Čaputová zložila do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana ústavou predpísaný sľub a ujala sa funkcie slovenskej prezidentky. Urobila tak v sobotu 15. júna 2019 na slávnostnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. Na slávnostnej inaugurácii sa zúčastnil i Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav, sprevádzaný tajomníkom Posvätnej synody Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku mitr. prot. prof. ThDr. Milanom Gerkom, CSc.

„Keď som sa uchádzala o funkciu prezidentky republiky, často som spomínala, že chcem byť prezidentkou všetkých občanov a občianok. Pred niekoľkými minútami som zložila sľub do rúk predsedu Ústavného súdu a dalo by sa z toho formálne odvodiť, že prezidentkou všetkých občanov už som. Ale bola by to pravda iba formálna, pravda, ktorú nepovažujem za dostatočnú. V tejto slávnostnej chvíli chcem povedať, že sa budem usilovať byť prezidentkou všetkých občanov v inom, oveľa obsažnejšom zmysle," povedala okrem iného vo svojom slávnostnom príhovore prezidentka SR.

„Ponúkam odbornosť, ponúkam cit a zdravý aktivistický záujem. Ponúkam teda rozum, srdce a ruky. Zložením ústavného sľubu preberám všetky záväzky a povinnosti verejnej služby. Neprišla som vládnuť, prišla som slúžiť občanom, obyvateľom, Slovensku. V súlade s ústavným sľubom, ktorý som pred chvíľou zložila – budem slúžiť blahu slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike," uviedla Zuzana Čaputová.

Po zložení sľubu a stretnutí s občanmi v uliciach hlavného mesta navštívila Zuzana Čaputová Katedrálu sv. Martina, kde sa konala ekumenická bohoslužba Te Deum.

„Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach." Božie Slovo, ktoré sme počuli pri dnešnej slávnostnej príležitosti, zaznieva ako povzbudenie, ale aj ako pripomienka. Nech to, čo konáme, je dobré: nech sa naše skutky dobre vydaria, ale nech sú predovšetkým dobré vo svojej podstate. Na to je potrebné, aby ich motivácia i cieľ smerovali k skutočnému dobru. Vážená pani prezidentka, vo svete plnom rozdelení a konfliktov sa mnohé pohľady budú od dnes upierať práve na vás, s nádejou, že nedopustíte, aby nad vami zvíťazila kultúra adjektív, ale že si zachováte pokoj, múdro budete rozoznávať, čo je skutočne podstatné a stanete sa dobrou prezidentkou Slovenskej republiky, so srdcom otvoreným pre všetkých. Azda práve srdce ženy a matky má na to tie najlepšie predpoklady!" – povedal okrem iného vo svojom príhovore predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský.

Po skončení bohoslužby metropolita Rastislav pozdravil prezidentku Zuzanu Čaputovú osobne.
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty