Prešovská pravoslávna eparchia

Delegácia Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku sa zúčastnila na oslavách 10. výročia intronizácie patriarchu moskovského a celej Rusi Kirilla

Domov   >   Vyhľadávanie
Delegácia Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku sa zúčastnila osláv 10. výročia intronizácie patriarchu moskovského a celej Rusi Kirilla. Metropolitu českých krajín a Slovenska Rastislava doprevádzali: arcibiskup pražský a českých krajín Michal, arcibiskup michalovsko-košický Juraj, predstavený Zastupiteľstva našej miestnej cirkvi v Moskve archimandrita Serafim (Šemjatovský), tajomník Zastupiteľstva našej miestnej cirkvi jeromonach Alexander (Haluška) a osobný tajomník metropolitu archidiakon Maxim (Durila).

Vo štvrtok 31. januára 2019 sa v patriaršej rezidencii Daniilovského monastiera uskutočnilo stretnutie členov našej delegácie s patriarchom Kirillom. Zo strany Ruskej pravoslávnej cirkvi sa na stretnutí zúčastnili predseda Oddelenia vonkajších cirkevných vzťahov Moskovského patriarchátu metropolita volokolamský Ilarion, biskup bronnický Paramon, zástupca predsedu Odboru vnútornej cirkevnej spolupráce (OVCS) prot. Nikolaj Balašov, predstavený Zastupiteľstva Ruskej pravoslávnej cirkvi v Karlových Varoch prot. Nikolaj Liščeňuk, tajomník OVCS pre medzipravoslávne vzťahy prot. Igor Jakimčuk.

Patriarcha Kirill srdečne privítal metropolitu Rastislava s delegáciou a poukázal na bratské vzťahy Moskovského patriarchátu a Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku.

„Vždy, keď sa stretávame, máme možnosť prebrať otázky, ktoré zaujímajú obe naše Cirkvi a spoločne pouvažovať o cestách, ktorými sa dnes uberá svetové Pravoslávie. Každá miestna Cirkev má svoje problémy a spoločenstvo s bratom pomáha hľadať odpovede na otázky, ktoré zaujímajú každého z nás," povedal patriarcha Kirill.

Zároveň vyjadril spokojnosť s činnosťou Zastupiteľstva Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku v Moskve, ktoré podľa jeho slov hrá dôležitú úlohu v rozvoji vzťahov oboch Cirkví, v koordinácií spoločných aktivít a vzájomnej informovanosti.

„V súčasnosti celá plnosť pravoslávnej Cirkvi prechádza veľkými skúškami, spojenými v prvom rade s geopolitickými zmenami, ktoré sa udiali na území našich štátov," – skonštatoval patriarcha Kirill. - „Cítime to obzvlášť silne v súvislosti s tým, čo sa dnes deje na Ukrajine. Som presvedčený, že veľa o tom viete, pretože na území Slovenska žije mnoho Ukrajincov a šíria sa k vám správy a informácie o problémoch, ktoré dnes prežíva Ukrajinská pravoslávna cirkev."

„V cirkevných dejinách nebolo ľahkých časov. Každá epocha prináša nové výzvy a nové problémy, na ktoré musí každá miestna Cirkev reagovať. Spoločne ako jedna, svätá, všeobecná a apoštolská Cirkev musíme mať možnosť odpovedať na výzvy a ťažkosti, s ktorými sa stretávajú pravoslávni kresťania dneška," – doplnil patriarcha Kirill.

Metropolita Rastislav zablahoželal najvyššiemu predstaviteľovi Ruskej pravoslávnej cirkvi k 10. výročiu jeho intronizácie: „Významné jubileum, ktoré oslavujete, je nielen Vašim osobným jubileom, ale i jubileom celej Ruskej pravoslávnej cirkvi a svetového Pravoslávia," – zdôraznil vladyka Rastislav.

„Chcel by som, aby udalosti, ktoré sa dejú na Ukrajine, nezatienili hlavný dôvod, kvôli ktorému sme sa zišli – a tým je jubileum Vašej intronizácie. Z celého srdca a v mene celej našej Cirkvi Vám gratulujem a verím, že pastierska múdrosť a otcovská starostlivosť, ktoré sú Vám vlastné, pomôžu prekonať všetky problémy," – povedal metropolita Rastislav.

Na konci stretnutia si obe strany vymenili pamätné dary.

1. februára 2019 sa v Katedrálnom chráme Christa Spasiteľa uskutočnila slávnostná sv. liturgia, ktorú odslúžil patriarcha Kirill s predstaviteľmi a delegáciami ostatných miestnych pravoslávnych Cirkví, za účasti množstva biskupov, duchovenstva a veriacich Ruskej pravoslávnej cirkvi. Spolu s patriarchom liturgiu slúžili: patriarcha antiochijský a celého Východu Ján X., patriarcha srbský Irinej, metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav, metropolita americký a kanadský Tichon, metropolita kyjevský a celej Ukrajiny Onufrij, metropolita tokijský a celého Japonska Daniel, ako aj ďalší metropoliti, arcibiskupi a biskupi z alexandrijskej, antiochijskej, gruzínskej, srbskej, rumunskej, bulharskej, poľskej, našej a americkej pravoslávnej Cirkvi.

Po sv. liturgii sa konal slávnostný obed na počesť 10. výročia intronizácie patriarchu Kirilla. Blahoprajné príhovory predniesli: patriarcha srbský Irenej, metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav, metropolita krutický a kolomenský Juvenálij a generálny tajomník Svetovej rady cirkví Dr. Olav Fykse Tveit.

3. februára 2019 metropolita Rastislav odslúžil sv. liturgiu v chráme sv. Nikolaja na Zastupiteľstve Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku v Moskve. Spolu s ním slúžili: arcibiskup pražský a českých krajín Michal, biskup bronnický Paramon (vikár patriarchu moskovského a celej Rusi), predstavený Zastupiteľstva našej Cirkvi v Moskve archim. Serafim (Šemjatovský), predstavený Zastupiteľstva RPC v Karlových Varoch prot. Nikolaj Liščeňuk a ďalší duchovní. Počas malého vchodu metropolita Rastislav udelil tajomníkovi zastupiteľstva jeromonachovi Alexandrovi (Haluškovi) právo nosenia kríža s ozdobami.

Po sv. liturgii metropolita Rastislav udelil rád sv. Rastislava II. stupňa veľvyslancovi Slovenskej republiky v Ruskej federácii Petrovi Priputenovi, rád sv. Ľudmily Českej Anne Gromovovej, predsedníčke Dozornej rady Osvetového spolku sv. Alžbety a prep. Sergija, ako aj medailu sv. Cyrila a Metoda Konstantinovi Kovalevovi-Slučevskému, členovi Zväzu spisovateľov Ruska. S ohľadom na dianie na Ukrajine vyjadril počas svojho príhovoru podporu kánonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi a metropolitovi Onufrijovi. V popoludňajších hodinách navštívil Múzeum ruskej ikony.

Arcibiskup michalovsko-košický Juraj sa 3. februára 2019 zúčastnil na sv. liturgii vo Sväto-Trojickom Serafimo-Divejevskom ženskom monastieri, kde sú uložené mošči jedného z najuctievanejších ruských svätcov – prepodobného Serafíma Sarovského.

4. februára 2019 sa delegácia Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska vypravila na spiatočnú cestu domov.

FOTOGALÉRIA 1

FOTOGALÉRIA 2

FOTOGALÉRIA 3

Zdroj: 
www.patriarchia.ru
https://mospat.ru
pp-eparchie.cz
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty