Prešovská pravoslávna eparchia

Andréjevo stojánije v Katedrálnom chráme sv. Alexandra Nevského v Prešove

Domov   >   Vyhľadávanie
Veľký pôst je okrem iného výnimočný i bohoslužbami, ktoré sa neslúžia v inom období cirkevného roka. Jednou z nich je i tzv. Andréjevo stojánije - utreňa štvrtka piateho týždňa Veľkého pôstu. V stredu 29. marca 2017 v podvečer ho spolu s duchovnými Katedrálneho chrámu sv. kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove odslúžil aj Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav.

Pre tropáre Veľkého kánona sv. Andreja Krétskeho je typický kajúcny charakter. V tom, kto ich pozorne počúva, vyvolávajú duchovné dojatie a nabádajú ho lepšie prežívať nielen pôstnu dobu, ale celý svoj pozemský život.

„Vo Veľkom pôste niet liturgicky vypätejšieho dňa, ako je deň Andréjevho stojánija. Na večerni tohto dňa, ktorá sa slúži spolu s liturgiou vopred posvätených Darov, sa na Hospódi vozzvách spieva 30 stichír – to je najväčší počet stichír na večerni, aký náš Typikon pozná. Podobne Veľký kánon na utreni má 250 tropárov. Len pre porovnanie – všedná večerňa ma 6 stichír a kánon 32 tropárov... Možno povedať, že dnešný deň je modlitebným vyvrcholením Veľkého pôstu, aspoň čo sa týka dĺžky bohoslužieb a ich kajúcneho charakteru" prihovoril sa na záver vladyka.

Prítomným zaželal, aby všetky slová modlitieb a kajúcne zvolania duše k Bohu priniesli plody po odchode z chrámu – v každodennom živote. „Aby naše pokánie nebolo v ústach a slovách, ale predovšetkým v skutkoch – v našom každodennom živote. Nech nás Hospodin požehná, prijme naše modlitby a pokánie a učiní nás všetkých hodnými uzrieť v radosti deň Jeho spásonosného Zmŕtvychvstania," povedal vladyka.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty