Prešovská pravoslávna eparchia

Sviatok sv. mučenice Ľudmily Českej na Zastupiteľstve Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku v Moskve

Domov   >   Vyhľadávanie
28. septembra 2018 v predvečer sviatku sv. mučenice Ľudmily, českej kňažnej sa na Zastupiteľstve Pravoslávnej Cirkvi českých krajín a Slovenska uskutočnilo celonočné bdenie, ktoré viedol Jeho Vysokopreosvietenosť Arsenij, metropolita Istrinský a prvý vikár Jeho Svätosti patriarchu moskovského a celého Ruska Kyrilla.

Počas utrene sa kňazi i ľud pomodlili akafist k sv. Ľudmile a poklonili sa jej sv. moščiam (ostatkom).

V nasledujúci deň 29. septembra 2018 vysokopreosvietený metropolita Arsenij viedol slávnostnú sv. liturgiu. Spolu s ním slúžili: archim. Serafim (Šemjatovský), predstavený Zastupiteľstva Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku v Moskve, archim. Alexij (Polikarpov), námestník Daniilovského monastiera v Moskve, prot. Alexander Abramov, arcidekan Pokrovského arcidekanátu, prot. Sergij Gutenko, správca chrámu blaž. Xénie Peterburgskej v Lugansku (Ukrajina), prot. Christofor Hill, klerik Zastupiteľstva Americkej pravoslávnej cirkvi, prot. Igor Jefremuškin, správca chrámu Sv. Trojice v Sokolove (Česká republika), a takisto miestni duchovní.

Na slávnosti boli tiež prítomní: apoštolský nuncius v Ruskej federácii arcibiskup Celestino Migliore, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Republiky Kolumbia v Ruskej federácii Alfonso Lopez Caballero, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Republiky Costa Rica v Ruskej federácii Arturo Fournier Facio, predseda komisie štátnej dumy RF pre rozvoj občianskej spoločnosti v sfére občianskych a religióznych organizácií S. A. Gavrilov, zástupkyňa veľvyslanca Slovenskej republiky v Ruskej federácii Mária Juríková, pomocník veľvyslanca Českej republiky v Ruskej federácii Jakub Jilek, konzulka veľvyslanectva Slovenskej Republiky v Ruskej federácii Tatiana Fečíková.

K sv. Prijímaniu pristúpilo asi 300 veriacich. V závere sv. liturgie bol odslúžený moleben k sv. Ľudmile.

jeromonach Alexander (Haluška)
tajomník Zastupiteľstva
Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku v Moskve

FOTOGALÉRIA
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty