Prešovská pravoslávna eparchia

Metropolita Rastislav na udeľovaní vyznamenaní Spravodliví medzi národmi

Domov   >   Vyhľadávanie
V historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave sa v stredu 31. januára 2018 konalo udeľovanie izraelského štátneho vyznamenania Spravodliví medzi národmi. Dvanástim Slovákom ho udelili predstavitelia štátu Izrael za záchranu židovských spoluobčanov počas holokaustu.

Na slávnostnom večere sa zúčastnili okrem prezidenta SR Andreja Kisku i podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, minister obrany SR Peter Gajdoš, podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár a ďalší vzácni hostia.

Na podujatí bol prítomný i Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav v sprievode tajomníka ÚPPE ER mitr. prot. Michala Švajka.

Do zoznamu Spravodlivých medzi národmi boli v roku 2018 zapísaní Adam a Mária Fiačanovci a ich dcéra Mária Hradská; Juraj Holčík; Adam Bomba, Jozef Kisel, Štefan Tarcala a Vasiľ Kyjovský z Bardejova; Ľudovít Repáš; Ján Balciar; Ján a Katarína Ozvaldovci.

Ich potomkovia si prevzali ocenenia z rúk veľvyslanca štátu Izrael v SR Zvi Avinera Vapniho a konzulky štátu Izrael v SR Avital Geršonovej. Mená ocenených budú vytesané do Múru cti v Záhrade Spravodlivých memoriálu Jad vašem v Jeruzaleme. Pripoja sa tak k viac ako 570 odvážnym mužom a ženám zo Slovenska a vyše 27.000 jednotlivcom z mnohých ďalších krajín.

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove
www.dobrenoviny.sk / www.teraz.sk

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty