Prešovská pravoslávna eparchia

Metropolita Rastislav na oslavách 100. výročia obnovenia patriarchátu v Moskve

Domov   >   Vyhľadávanie
Delegácia Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku na čele s Jeho Blaženosťou metropolitom Rastislavom navštívila Ruskú pravoslávnu cirkev. Návšteva sa uskutočnila v dňoch 1. až 7. decembra 2017. Jeho Blaženosť sprevádzal vysokopreosvietený Michal, arcibiskup pražský a českých krajín, predstavený Zastupiteľstva Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska pri Moskovskom patriarcháte archimandrita Serafím (Šemjatovský) a archidiakon Maxim (Durila).

V sobotu 2. decembra 2017 Jeho Blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska vystúpil s pozdravným slovom na záverečnom zasadnutí Posvätného Archijerejského Snemu Ruskej Pravoslávnej Cirkvi.

VIDEOZÁZNAM POZDRAVNÉHO PRÍHOVORU NA ZÁVEREČNOM ZASADNUTÍ POSVÄTNÉHO ARCHIJEREJSKÉHO SNEMU RUSKEJ PRAVOSLÁVNEJ CIRKVI

V nedeľu 3. decembra 2017 odslúžil metropolita Rastislav na Zastupiteľstve Pravoslávnej Cirkvi českých krajín a Slovenska v Moskve sv. liturgiu. Spolu s ním slúžili metropolita barnaulský a altajský Sergej, arcibiskup pražský a českých krajín Michal, predstavený Zastupiteľstva Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska pri Moskovskom patriarcháte archimandrita Serafím (Šemjatovský), predstavený Zastupiteľstva Ruskej Pravoslávnej Cirkvi v Karlových Varoch prot. Nikolaj Liščenyuk a klerici Zastupiteľstva našej Cirkvi. Prisluhoval archidiakon Maxim (Durila). Počas bohoslužby sa v oltári modlil i bronický biskup Paramon, ktorý sprevádzal našu delegáciu.

Počas malého vchodu vladyka Rastislav vyznamenal tajomníka Zastupiteľstva Pravoslávnej Cirkvi českých krajín a Slovenska v Moskve jeromonacha Alexandra (Halušku) právom nosenia zlatého kríža.

Na sv. liturgii bol prítomný aj apoštolský nuncius v Moskve arcibiskup Celestino Migliore, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Českej republiky v Ruskej federácii pán Vladimír Remek, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Ruskej federácii pán Peter Priputen, predseda Komisie Štátnej dumy pre rozvoj občianskej spoločnosti a otázky spoločenských a náboženských organizácií S. A. Gavrilov, prezident Nadácie pre jednotu pravoslávnych národov V. A. Aleksejev a ďalší vzácni hostia.

V závere sv. liturgie metropolita Rastislav vyznamenal viacerých dobrodincov Zastupiteľstva. Archimandrita Serafim (Šemjatovský) – duchovný správca Zastupiteľstva – bol vyznamenaný Rádom sv. kniežaťa Rastislava I. stupňa. 

Pred slávnostným obedom si metropolita Rastislav prezrel zrekonštruované nádvorie chrámu a priľahlé budovy Zastupiteľstva.

FOTOGALÉRIA Z NÁVŠTEVY ZASTUPITEĽSTVA PRAVOSLÁVNEJ CIRKVI ČESKÝCH KRAJÍN A SLOVENSKA V MOSKVE

V pondelok 4. decembra 2017 – v deň sviatku Uvedenia Presvätej Bohorodičky do chrámu – sa v Katedrálnom chráme Christa Spasiteľa v Moskve konala sv. liturgia, na ktorej sa zúčastnili predstavitelia a zástupcovia miestnych pravoslávnych Cirkví. Večer sa delegácie miestnych Cirkví zúčastnili na koncerte v Kremeľskom paláci. Po ňom metropolita Rastislav a ostatní predstavitelia miestnych pravoslávnych Cirkví prijali pozvanie prezidenta Ruskej federácie V. V. Putina na spoločnú večeru. V utorok 5. decembra 2017 delegácia našej Cirkvi navštívila Savo-Storoževský a Novo-Jeruzalemský monastier.
V podvečer toho istého dňa sa na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Moskve uskutočnila recepcia, ktorú zorganizovali na počesť vzácnych hostí veľvyslanci Slovenskej republiky a Českej republiky v Moskve.V stredu 6. decembra 2017 napoludnie prijal Jeho Svätosť patriarcha moskovský a celej Rusi Kyrill delegáciu našej miestnej Cirkvi na čele s Jeho Blaženosťou arcibiskupom prešovským a metropolitom českých krajín a Slovenska Rastislavom vo svojej rezidencii v Daniilovskom monastieri v Moskve. Po stretnutí s patriarchom Kyrillom poskytol metropolita Rastislav krátke interview pre ruských novinárov.Vo štvrtok 7. decembra 2017 v ranných hodinách metropolita Rastislav so sprievodom odcestoval na Slovensko.

jeromonach Alexander (Haluška),
tajomník Zastupiteľstva Pravoslávnej Cirkvi českých krajín a Slovenska v Moskve

foto: www.pccs.ru / www.mospat.ru / www.patriarchia.ru
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty