Prešovská pravoslávna eparchia

Hlasy pravoslávneho Ruska na Slovensku v Bratislave

Domov   >   Vyhľadávanie
V utorok 10. októbra 2017 sa Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav zúčastnil na 17. ročníku kultúrno-hudobného programu Medzinárodnej verejnej nadácie pre jednotu pravoslávnych národov pod názvom Hlasy pravoslávneho Ruska na Slovensku v Bratislave.

Program sa začal liturgiou v chráme sv. Rastislava, ktorú spolu s vladykom odslúžili predstavený Podvoria Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska v Moskve archim. Serafim (Šemjatovský), tajomník Úrade PPE ER mitr. prot. Michal Švajko, miestny duchovný správca mitr. prot. Michal Haverčák, jerej Rastislav Gerka a archidiakon Maxim (Durila). Na sv. liturgii sa zúčastnil i prezident Medzinárodnej verejnej nadácie pre jednotu pravoslávnych národov profesor Valérij Arkádievič Alexejev.

„Mám veľkú radosť z toho, že na dnešnej bohoslužbe sa zúčastnili dva vynikajúce spevácke chóry z Moskvy, ktoré svojim majstrovstvom dokazujú veľkoleposť a krásu duchovného dedičstva Ruskej pravoslávnej cirkvi a ruskej kultúry, ktoré bolo nahromadené a zachované vynikajúcimi postavami cirkevného hudobného umenia v priebehu mnohých storočí," povedal vo svojom príhovore v závere sv. liturgie vladyka Rastislav.

Poďakoval sa Jeho Svätosti patriarchovi moskovskému a celého Ruska Kyrillovi za požehnanie uskutočniť 17. ročník hudobno-chórového programu Hlasy pravoslávneho Ruska na Slovensku, ako aj prezidentovi Medzinárodnej verejnej nadácie pre jednotu pravoslávnych národov (MOFEPN) profesorovi Valérijovi Arkádievičovi Alexejevovi za usporiadanie tohto významného podujatia a za neoceniteľný prínos Nadácie pre rozvoj bratských vzťahov medzi slovanskými národmi a miestnymi Pravoslávnymi Cirkvami.

Popoludní sa v Ruskom centre vedy a kultúry s podporou Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike konala prezentácia vydavateľského projektu Nadácie pod názvom „Ruskí spisovatelia – klasici a Pravoslávie", v ktorom sú zobrané a vydané práce odborníkov v oblasti literatúry, venované dielam veľkých ruských klasikov a ich vzťahu k Pravosláviu. Súčasťou bol i hudobno-chórový program.

„Sme úprimne vďační medzinárodnej Nadácii za to, že tieto publikácie budú darované knižniciam rôznych univerzít a inštitúcií na Slovensku. Veríme, že knihy vydané Nadáciou v nich nájdu svoje čestné miesto a pomôžu všetkým, ktorí študujú ruskú kultúru, aby lepšie pochopili význam prínosu Pravoslávia pre celosvetové kultúrne a historické dedičstvo. Prajem vám Božiu pomoc a požehnanie vo vašej práci a ešte mnoho dobrých počinov," povedal vo svojom príhovore vladyka Rastislav.

Vo večerných hodinách sa v rámci programu konal v Dóme sv. Martina koncert, počas ktorého sa predstavili jednotlivé spevácke zbory.

„Dóm sv. Martina, v ktorom sa nachádzame, je katedrálnym chrámom Bratislavskej arcidiecézy Rímsko-katolíckej cirkvi na Slovensku. Už niekoľko storočí je v ňom však uložený i veľký poklad kresťanského Východu – ostatky sv. alexandrijského patriarchu Jána Milosrdného. Nie symbolicky, ale reálne sa na tomto mieste stretáva kresťanský Západ s Východom. Je to tak aj dnes. Zišli sme sa pod klenbami tejto majestátnej katedrály, aby sme si vypočuli dva vynikajúce spevácke zbory, ktoré nám s požehnaním patriarchu moskovského a celého Ruska Kyrilla a úsilím Medzinárodnej verejnej nadácie pre jednotu pravoslávnych národov predstavia program duchovnej hudby pod názvom Hlasy pravoslávneho Ruska, počas ktorého zaznejú duchovné spevy Ruskej pravoslávnej cirkvi," uviedol vladyka a všetkým prítomným zaželal, aby sa ponorili do atmosféry cirkevnej hudby a aby získali neoceniteľnú duchovnú skúsenosť, ktorú v sebe nesú piesne a hymny, zostavené veľkými skladateľmi cirkevnej hudby z rôznych období cirkevných dejín.

"Úprimne ďakujem Jeho Excelencii Mons. Stanislavovi Zvolenskému a celej Bratislavskej arcidiecéze, že láskavo poskytla priestory dómu sv. Martina pre dnešný koncert. Verím, že bude pre nás všetkých obohatením a prehĺbením už tradične dobrých vzťahov medzi kresťanskými konfesiami na Slovensku," dodal vladyka Rastislav.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU - Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove / Facebook: Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty