Prešovská pravoslávna eparchia

Veľký ruský zbor v malom Osadnom

Domov   >   Vyhľadávanie
V sobotu 22. októbra 2016 predpoludním sa do pravoslávneho chrámu v maličkej obci Osadné schádzalo veľké množstvo ľudí a novinárov. Všetci očakávali vzácnu návštevu – delegáciu z Ruskej pravoslávnej cirkvi na čele s Jeho Vysokopreosvätenosťou Feodosijom, metropolitom tambovským a rasskazovským. Išlo o známy chór ruského duchovenstva Sankt-Peterburgskej metropólie, ktorý mal v tunajšom chráme koncertovať. Vzácnych hostí pred chrámom privítal duchovný správca Pravoslávnej cirkevnej obce Osadné prot. Peter Soroka a potom smerovali ich kroky do krypty vojakov z I. svetovej vojny pod chrámom, vďaka ktorej bolo malé Osadné popri veľkých mestách Košiciach a Prešove hodné privítať takú vzácnu zahraničnú návštevu.

V krypte vladyka Feodosij odslúžil panychídu za pochovaných vojakov, pri ktorej spieval chór duchovných z Ruska. Za duše zosnulých vojakov v krypte ešte nikdy v jej histórii nebola Bohu prinesená modlitba spievaná ruskými nápevmi. Po jej ukončení duchovný správca rozpovedal hosťom históriu krypty a jej rekonštrukcie za pomoci Veľvyslanectva Ruskej federácie v Bratislave. Vladyka Feodosij sa v mene Ruskej pravoslávnej cirkvi poďakoval Osadniancom za starostlivosť o miesto odpočinku padlých ruských vojakov a poprosil ich, aby pokračovali v propagácií krypty a nezabúdali na históriu I. svetovej vojny. V interview pre média následne povedal, že ako študent Pravoslávnej bohosloveckej fakulty v Prešove v 80. rokoch navštívil mnohé slovenské mestá, ale o krypte v Osadnom z I. svetovej vojny sa vtedy nedozvedel. Je preto rád, že sa po desaťročiach našli ľudia, ktorí sa usilujú „vracať k tejto zabudnutej stránke histórie."

V chráme však už na chór duchovných čakalo množstvo ľudí z Osadného a okolitých dedín, ale aj zo Sniny, Humenného, Medzilaboriec, Michaloviec, ba dokonca z Trebišova. Všetci boli nadšení z úchvatného spevu mužského chóru, sprevádzaného hovoreným slovom jedného z jeho členov. Spievali cirkevné i národné piesne, menili dynamiku, excelovali vysokými i nízkymi tónmi. Prítomní by im často najradšej hlasno tlieskali, to však nešlo, lebo koncert sa konal v chráme, ktorý je miestom modlitby, a nie obyčajnou koncertnou sálou. Preto tu tlieskanie nie je vhodné. Z tvári poslucháčov však chóristi mohli vyčítať, že sa im ich spev nesmierne páčil. Niektorí z účastníkov koncertu dokonca hovorili: „Viac sme plakali, ako počúvali..." Na záver sa miestny duchovný správca poďakoval celému chóru za nádherný spev. Pripomenul chóristom, keďže sú zvyknutí spievať pred stovkami či tisíckami poslucháčov, že v Osadnom nespievali len asi 150 ľuďom prítomným v chráme, ale ich duchovné piesne a modlitby k Bohu sa niesli aj za takmer 2500 vojakov – ich krajanov, ktorí sú v Osadnom pochovaní v krypte a na miestnom cintoríne.

V sále Obecného úradu privítal delegáciu z Ruskej pravoslávnej cirkvi starosta obce Osadné Mgr. Róbert Mikuláško, ktorý podľa vlastných slov spočiatku nechcel uveriť tomu, že popri katedrálach v Košiciach a Prešove príde taká vzácna návšteva aj do Osadného. Poďakoval sa iniciátorovi a sponzorovi tohto koncertu pánovi Miroslavovi Leníkovi s manželkou, ako aj osadnianskym ženám, ktoré pripravili pre hostí recepciu. 
Zo strany Pravoslávnej cirkevnej obce Osadné by sme sa chceli srdečne poďakovať predovšetkým Veľvyslanectvu Ruskej federácie v SR ako hlavnému organizátorovi koncertu a vyjadriť potešenie z toho, že sa pre nich vďaka dlhoročnej spolupráci stalo Osadné jedným z hlavných miest na mape Slovenska. Ďakujeme aj všetkým televíziám, rádiám, novinám a elektronickým portálom, ktoré nám za krátky čas pomohli spropagovať toto pre Osadné tak významné podujatie.

Prot. Peter Soroka

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty