Prešovská pravoslávna eparchia

Sviatok archanjela Michala v katedrálnom chráme v Prešove

Domov   >   Vyhľadávanie
V deň sviatku sv. archanjela Michala a všetkých beztelesných mocností v utorok 21. novembra 2017 odslúžil Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav archijerejskú sv. liturgiu v Katedrálnom chráme sv. kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove. Spolu s ním slúžili správca katedrálneho chrámu mitr. prot. Michal Švajko, mitr. prot. Alexander Cap, archidiakon Maxim (Durila) a diakoni Daniel Omaska a Viktor Čabiňak.

Vladyka Rastislav vo svojej kázni poukázal na to, že prvoradou v živote kresťana by mala byť oslava Boha. „Skutočná oslava Boha – to nie je jazyk, hovoriaci vznešené slová, vyjadrujúci nádherné myšlienky. 

"Netvrdím, že slová nie sú potrebné. Naše bohoslužby sú plné krásnych slov a myšlienok, ale ak nebudeme tieto slová a myšlienky z bohoslužieb pretavovať do každodenného života, zostane naša oslava Boha prázdnou. Apoštol Jakub dosvedčuje, že viera bez skutkov je mŕtva. Nazývame sa kresťanmi, lebo veríme v Trojjediného Boha - Otca, Syna a Svätého Ducha. Hospodin, v Ktorého veríme a Ktorému sa klaniame, nie je Sám – je to spoločenstvo troch Osôb, najdokonalejšia ikona Lásky. Podobné spoločenstvo lásky by malo byť i medzi nami ľuďmi, ktorí sme boli stvorení na Jeho obraz a podobu," povedal v kázni vladyka.

V závere sv. liturgie vladyka pozdravil správcu katedrálneho chrámu a zároveň tajomníka úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove mitr. prot. Michala Švajka s dňom jeho patróna a zaželal mu Božie požehnanie, blahodať, múdrosť, zdravie a silu na mnoho ďalších rokov.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty