Prešovská pravoslávna eparchia

Stretnutie rodákov v Ruskom

Domov   >   Vyhľadávanie
Cesta do Ruského v nedeľu 18. septembra 2016 bola radostná i smutná zároveň. Okolitá príroda, ponorená do rannej hmly, akoby melancholicky trúchlila za životom, ktorý tu ešte pred tridsiatimi rokmi plynul svojím pokojným tempom. Kvôli výstavbe vodnej nádrže Starina bola obec Ruské vysťahovaná. Miestny chrám, zasvätený Roždestvu presvjatýja Bohoródicy, sa nezachoval, no obyvatelia Ruského postavili na mieste bývalého svätostánku neveľkú kaplnku, kde sa každoročne pravidelne koncom septembra schádzajú na tzv. stretnutí rodákov.

V nedeľu ráno po príchode procesií z Runiny a Stakčína už všetci očakávali vzácnu návštevu - vladyku Rastislava, arcibiskupa prešovského, metropolitu českých krajín a Slovenska. Privítal ho prot. Igor Kerekanič, miestny arcidekan a duchovný správca PCO Snina. Sv. liturgiu slúžili tiež duchovní: mitr. prot. Peter Humeník (PCO Humenné), mitr. prot. Ján Gliganič (PCO Stakčín a Príslop), mitr. prot. Andrej Mikuláško (PCO Čukalovce a Parihuzovce), prot. Boris Hrustič (PCO Ulič a Runina), prot. Mikuláš Rusič (PCO Zboj a Nová Sedlica), prot. Peter Soroka (PCO Osadné a Hostovice), jerej Peter Dobrík (PCO Uličské Krivé a Ruský Potok), jeromonach Alexander Haluška (Podvorie našej cirkvi v Moskve) a archidiakon Maxim (Durila).

V kázni  vladyka Rastislav skonštatoval, aké ťažké muselo byť pre rodákov z Ruského opustiť svoj domov. Okrem iného povedal: "Zdá sa, že vždy musí niekto trpieť, aby sa iní mali dobre." Obyvatelia siedmich vysťahovaných dedín museli obetovať svoj domov, aby ľudia na východnom Slovensku mali dostatok pitnej vody.

Na konci sv. liturgie sa ako na povel spustil dážď. Príroda plakala. Po pomazaní veriacich posväteným olejom zrazu prestalo pršať, a tak sa mohol (hoci už nikto nedúfal) predsa len konať obchod okolo kaplnky s čítaním Evanjelia. Kto napriek všetkému nestihol dovtedy zmoknúť, toho vladyka výdatne pokropil svätenou vodou.

Premoknutí, ale v dobrej nálade sme sa presunuli k hájovni, kde už bolo pripravené pohostenie, a samozrejme nechýbal ani kultúrny program, v ktorom vystúpili naše známe folklórne skupiny. Boli tu tiež vystavené fotografie, ktoré pripomínajú rodákom blízku i vzdialenú minulosť, keď ešte nikto z nich netušil, čo sa s ich milovaným rodiskom stane.

Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tomuto vydarenému dňu.

Spasí, Hóspodi, ľúdi Tvojá, i blahosloví dostojánije Tvojé...

mátuška Tatiana Kerekaničová

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
Zdroj: mátuška Tatiana Kerekaničová
Zdroj: mátuška Tatiana Kerekaničová

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty