Prešovská pravoslávna eparchia

Spomienka na metropolitu pražského a celého Československa Jelevferija

Domov   >   Vyhľadávanie
Skupina pútnikov zo Zastupiteľstva Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska vycestovala do Sankt-Peterburgu, aby si v modlitbe spomenuli na vysokopreosvieteného Jelevferija (Voroncova), metropolitu pražského a celého Československa (1951 – 1955). Púť sa konala s požehnaním patriarchu moskovského a celého Ruska Kyrilla a metropolitu českých krajín a Slovenska Rastislava.

V nedeľu 29. októbra 2017 zástupca Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska pri patriarchovi moskovskom a celej Rusi archimandrita Serafím (Šemjatovský) a tajomník Zastupiteľstva jeromonach Alexander (Haluška) spolu s miestnym duchovenstvom odslúžili sv. liturgiu v Trojickom chráme Alexandro-Nevskej lavry. Liturgiu viedol archimandrita Nikita (Markov). Na sv. liturgii bol prítomný i preosvietený Arsenij, biskup joensuuský (Fínska pravoslávna cirkev).

Po sv. liturgii archimandrita Serafím spolu s pútnikmi odslúžil panychídu na hrobe metropolitu Jelevferija, ktorý sa nachádza v krypte Trojického chrámu. Po bohoslužbách boli pútnici pozvaní na bratskú trapezu (obed), kde ich vrúcne privítal preosvietený Nazárij, biskup kronštadský, námestník Alexandro-Nevskej lavry.

V samotný deň výročia narodenia metropolitu Jelevferija – v pondelok 30. októbra 2017 pútnici znova navštívili miesto posledného odpočinku vladyku, položili na jeho hrob kvety a odslúžili zádušnú bohoslužbu. Taktiež navštívili hroby dcéry vladyku Jelevferija - Jelizavety Venjaminovnej Čevjaga a jej syna prot. Sergeja Čevjagu, ako aj vysokopreosvieteného Nikodéma (Rotova), metropolitu sankt-peterburgského, a pomodlili sa za odpočinutie ich duší a večnú pamiatku.

V ten istý deň pútnici navštívili námornícky chrám sv. Nikolaja v Kronštadte a múzeum - dom sv. spravodlivého Jána Kronštadtského. Tu sa pomodlili moleben k sv. Jánovi a ním zakončili svoje putovanie.

Metropolitovi Jelevferijovi i všetkým, ktorí sa namáhali pri budovaní samostatnosti našej miestnej pravoslávnej Cirkvi - „Víčnaja pámjať!"

jeromonach Alexander (Haluška)
tajomník Zastupiteľstva Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska v Moskve

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty