Prešovská pravoslávna eparchia

Pri pravoslávnom chráme vo Vranove nad Topľou posvätili nový kríž

Domov   >   Vyhľadávanie
Pri príležitosti chrámového sviatku Pokrova Presvätej Bohorodičky sa v nedeľu 16. októbra 2016 uskutočnilo pri pravoslávnom chráme vo Vranove nad Topľou posvätenie novopostaveného kríža. Posviacku vykonal Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav spolu s miestnym duchovným správcom jerejom Miroslavom Humenským, riaditeľom Úradu Ekumenickej pastoračnej služby OS SR jer. kpt. Mgr. Vladimírom Vargom, duchovným správcom cirkevnej obce v Kojšove prot. Ladislavom Kiraľom a archidiakonom Maximom (Durilom).

Posväteniu kríža predchádzala archijerejská sv. liturgia, počas ktorej sa kázňou prihovoril o. Ladislav Kiraľ. Poukázal na udalosť, ktorá sa stala v r. 911 vo Vlachernskom chráme v Konštantínopole počas celonočného bdenia.

 „V tomto chráme Presvätá Bohorodička rozprestrela svoj závoj – pokrývku hlavy nad všetkými, čo tam boli prítomní. Tí boli z rôznych spoločenských vrstiev – chudobní, bohatí, vysokopostavení i neurodzení, ale len dvaja z nich – sv. Andrej, blázon pre Christa a jeho žiak Epifanij – videli zázračný pokrov Presvätej Bohorodičky. Videli ho len oni dvaja, ale zachránení boli všetci, čo prosili o pomoc Presvätú Bohorodičku. Aj my sa obracajme a prosme o pomoc Presvätú Bohorodičku, aby aj nad nami, nad týmto mestom, našou vlasťou i celým svetom rozprestrela svoj pokrov a obchádzali nás všetky nešťastia, ktoré sa dejú vo svete. Prosme ju, aby nám skrze Svoju lásku a milosrdenstvo dožičila pokojný, požehnaný život, a keď príde náš čas, aj pokojnú, požehnanú smrť a po nej Kráľovstvo Nebeské," povedal v kázni o. Ladislav Kiraľ.

Po skončení sv. liturgie sa vladyka Rastislav poďakoval všetkým za spoločné modlitby. „Želám vám to, čo bolo spomínané v kázni. Modlitebnú ochranu Presvätej Bohorodičky. Nech sprevádza kroky každého z vás," uviedol.

O. Miroslav Humenský sa poďakoval vladykovi, že si vo svojom bohatom programe našiel čas a prišiel do Vranova nad Topľou, aby posvätil nový kríž pred chrámom. Na znak vďaky mu odovzdal ikonu Kazanskej Presvätej Bohorodičky s tým, aby ho ochraňovala na cestách. Rovnako sa za prijatie pozvania a dobrú spoluprácu poďakoval o. Miroslav primátorovi mesta Vranov nad Topľou Ing. Jánovi Raganovi, ktorému podaroval ikonu Pokrova Presvätej Bohoro-dičky, aby mu pripomínala túto slávnosť. Primátor mesta sa slávnostnej sv. liturgie zúčastnil spolu so svojim zástupcom Ing. Dušanom Molekom.

Po pomazaní veriacich požehnaným olejom sa konal sprievod okolo chrámu s čítaním Evanjelií a následne sa uskutočnilo posvätenie nového kríža.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU - Ing. Ladislav Kiráľ / Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty