Prešovská pravoslávna eparchia

Posviacka prestola a bohoslužobných priestorov v Suchej

Domov   >   Vyhľadávanie
Obec Suchá leží neďaleko poľských hraníc v stropkovskom okrese. Prvá zmienka o obci Suchá je z roku 1567, kedy sa spomína ako Zuha. Bola založená na zákupnom práve v rokoch 1573 – 1598 a patrila panstvu Makovica. V roku 1715 mala osem domácností. Postupne tam pribúdali obyvatelia. V roku 1828 mala už 56 domov a 443 obyvateľov. Neskôr v období rokov 1890 – 1900 sa však mnohí vysťahovali a v roku 1945 odišla časť obyvateľov za prácou do Česka. V roku 1965 bola obec pripojená k obci Vladiča.

Dnes je Suchá obcou, ktorú navštevujú prevažne chatári. Duchovný správca prot. Sergej Cuper však načúva potrebám veriacich a preto sa rozhodol zariadiť bohoslužobné priestory v budove bývalej školy. V deň sviatku Voznesénija Hospódňa zavítal do Suchej Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav, aby tieto priestory posvätil.

Vladyku privítal starosta obce PhDr. Ján Čurpek, ktorý vyjadril radosť z jeho návštevy. Následne vladyka spolu s duchovnými a veriacimi trikrát obišli nové bohoslužobné priestory s ostatkami prepodobných mníchov, umučených Saracénmi v monastieri sv. Sávu v Palestíne, po čom nasledovalo samotné posvätenie prestola i priestorov, ktoré zasvätili sviatku Voznesénija Hospódňa.

Sv. liturgiu spolu s vladykom slúžili miestny duchovný správca prot. Sergej Cuper, arcidekan pre okresy Medzilaborce a Stropkov mitr. prot. Ján Novák, prot. Miroslav Pirchala, prot. Pavol Bobák, prot. Vasile Constantin Schirta, jerej Ondrej Semanco, jerej Jakub Jacečko, jeromonach Alexander (Haluška), archidiakon Maxim (Durila) a diakon Sergej Tomčuk. Kázňou sa k veriacim prihovoril prot. Ján Kosť.

Po skončení sv. liturgie sa k veriacim prihovoril o. Sergej, ktorý poďakoval všetkým, čo sa pričinili o zreštaurovanie budovy a zariadenie bohoslužobných priestorov.

Vladyka Rastislav následne všetkým dobrodincom, ktorí sa pričinili o to, že v obci Suchá sa budú mať kde konať bohoslužby, udelil ďakovné hramoty. Otca diakona Sergeja Tomčuka povýšil do hodnosti protodiakona.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty