Prešovská pravoslávna eparchia

Posvätenie pamätníka Zjednotenia pri Chráme Christa Spasiteľa v Moskve

Domov   >   Vyhľadávanie
18. júna 2017 po sv. liturgii v Chráme Christa Spasiteľa v Moskve Jeho Svätosť patriarcha moskovský a celej Rusi Kyrill posvätil pamätník s názvom „Zjednotenie". Pamätník je venovaný 10. výročiu podpísania Aktu o kánonickom spoločenstve Moskovského patriarchátu a Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí, ktoré sa uskutočnilo 17. mája 2007 v Chráme Christa Spasiteľa.

Na posvätení pamätníka sa zúčastnil aj vysokopreosvietený metropolita volokolamský Ilarion, vysokopreosvietený metropolita istrinský Arsenij a ďalší hierarchovia a duchovenstvo Ruskej pravoslávnej cirkvi. Zo svetských predstaviteľov sa na slávnostnom odhalení pamätníka zúčastnil A. D. Beglov, splnomocnený predstaviteľ prezidenta Ruskej federácie v Centrálnom federálnom okruhu a ďalší.

V kompozícii z bronzu sú vyobrazení už zosnulí najsvätejší patriarcha moskovský a celej Rusi Alexij a prvohierarcha Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí vysokopreosvietený metropolita východoamerický a new-yorský Lavr. Stoja na rozdelenej zemeguli, v rukách držia Chrám Christa Spasiteľa a zvitok s podpísaným Aktom o zjednotení. Autorom projektu kompozície je Goran Dragičevič. Zhotovená bola v umeleckej dielni Gennadija a Anatolija Kuznecových.

Metropolita Lavr (Škurla) sa narodil v rusínskej rodine v Ladomirovej. Počas 2. svetovej vojny spolu s ostatnými mníchmi z bratstva sv. Ijova Počajevského emigroval do USA, kde spomínané bratstvo vybudovalo Monastier Presvätej Trojice v Jordanville.

Pokladáme si za česť, že rodák z nášho kraja bol Bohom požehnaný, aby sa staral o ruský pravoslávny ľud v zahraničí a ako najvyšší duchovný predstaviteľ ruskej pravoslávnej emigrácie zohral kľúčovú úlohu pri obnovení eucharistického spoločenstva medzi Ruskou pravoslávnou cirkvou a Ruskou pravoslávnou cirkvou v zahraničí.

Na základe oficiálnej správy Tlačovej služby Moskovského Patriarchátu
spracoval jeromonach Alexander (Haluška)

FOTO: zdroj - www.mospat.ru
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty