Prešovská pravoslávna eparchia

Ostatky prep. Zosimu a Jakuba Tumanských v Katedrálnom chráme sv. Alexandra Nevského v Prešove

Domov   >   Vyhľadávanie
V stredu 8. novembra 2017 v deň sviatku sv. Dimitrija Solúnskeho Jeho Vysokopreosvietenosť arcibiskup michalovsko-košický Juraj, sprevádzaný bratmi z Tumanského monastiera sv. archanjela Gabriela v Srbsku priniesol do Katedrálneho chrámu sv. Alexandra Nevského v Prešove ostatky prep. tumanských starcov a divotvorcov Zosimu a Jakuba. Veriacim sa im mohli pokloniť ráno počas sv. liturgie, ako aj večer po akafiste k týmto svätcom a duchovnej besede.

Na archijerejskej sv. liturgii prijal z rúk Jeho Blaženosti arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska diakonskú chirotóniu brat Viktor Čabiňak.

Večer bol v chráme slúžený akafist k prepodobným Zosimovi a Jakubovi, po ktorom nasledovala duchovná beseda. Viedol ju igumen Tumanského monastiera o. Dimitrije, ktorý priblížil život prep. Zosimu Sinaitu, tumanského divotvorcu, a prep. Jakuba (Arsovića), svätého učeníka svätého vladyku Nikolaja Velimiroviča.

„Vedzte, že naši tumanskí svätí sú medzi nami skutočne živo prítomní. Cítime to v Tumanskom monastieri, cítime to na Slovensku i kdekoľvek inde. Sme tu už niekoľko dní, časť bratstva ostala v monastieri, ale ako igumen nemám nejakú zvláštnu obavu, lebo viem, že sú tam dvaja svätci – o čo sa mám starať?" povedal o. Dimitrije.

Vladyka Rastislav sa otcom z Tumanského monastiera poďakoval za možnosť dotknúť sa a okúsiť z duchovného bohatstva, ktorým disponuje Srbská pravoslávna cirkev vo všeobecnosti a Tumanský monastier osobitne. „Verím, že aj po vašom odchode zostanú s nami modlitby a požehnanie prepodobných starcov Zosimu a Jakuba, ktorých drahocenné ostatky sme dnes mali možnosť pobozkať a uctiť si," dodal vladyka Rastislav.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
 - (7.11.2017)
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU - (8.11.2017)  - Autor: Antonín Žižka

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty