Prešovská pravoslávna eparchia

Obchod so suvenírmi a infocentrum v Osadnom

Domov   >   Vyhľadávanie
Do krypty vojakov v Osadnom prichádza počas sezóny aj niekoľko tisíc ľudí, ktorí by si odtiaľ chceli odniesť niečo na pamiatku. Preto sme v posledných rokoch investovali do výroby magnetiek, pier, príveskov, nožíkov, svetielok, ale v krypte sa dajú kúpiť aj CD Liturgie z Osadného, či DVD filmu Osadné. Suvenírov na predaj stále pribúdalo, až sme ich nemali kde zložiť, a to je dôvod, prečo už niekoľko rokov uvažovali nad zriadením samostatného butiku so suvenírmi. Jeho stavba na mieru by však nebola vôbec lacná a tak sme s tým dlho váhali. Pri jednej mojej neplánovanej ceste do Poľska som sa zastavil v nemenovanom hypermarkete a uvidel tam relatívne lacný záhradný domček. Bez váhania som ho kúpil a s pomocou našich Osadniancov sme ho na ceste pred farskou budovou poskladali. Pred dvere sme vyrobili lavičku so stolíkom, aby si tu návštevníci mohli chvíľu posedieť a posilniť sa.

Po vybavení interiéru pultom, kde sa okrem uvedených suvenírov dajú kúpiť aj pravoslávne ikony, nám však zostali dve steny prázdne. To bol dôvod, prečo sme sa rozhodli na jednu z nich umiestniť informačnú tabuľu so zaujímavosťami Osadného a jeho okolia. Sú tam fotografie pravoslávnych a gréckokatolíckych chrámov v Osadnom aj Hostoviciach, krypty, vojenských cintorínov a pamätníkov z I. a II. svetovej vojny v oboch dedinách, Bieszczadskej úzkokoľajky, Národného parku Poloniny, Medzinárodného lesníckeho náučného chodníka Udava–Solinka a Prírodnej rezervácie Udava. Názvy fotografií sú v slovenskom, anglickom, poľskom a ruskom jazyku. Na druhú prázdnu stenu plánujeme umiestniť informačnú tabuľu so zaujímavosťami celého okresu Snina. Veríme, že sa nám to do začiatku jarnej sezóny v budúcom roku podarí zrealizovať.

Rovnako ako krypta, aj tento obchod bude otvorený nonstop a nákup v ňom bude fungovať samoobslužne. Som veľmi rád, že sa toto dielo podarilo uskutočniť a že naši návštevníci si okrem zakúpenia suvenírov z Osadného budú môcť pozrieť aj fotografie zo zaujímavých miest v Osadnom a jeho okolí, čo ich určite inšpiruje k ich navštíveniu. Zároveň by sme sa chceli srdečne poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli tento obchodík postaviť.

prot. ThDr. Peter Soroka, PhD.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU - Autor: prot. ThDr. Peter Soroka, PhD.
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty