Prešovská pravoslávna eparchia

Návšteva teologickej školy na ostrove Chalki

Domov   >   Vyhľadávanie
V nedeľu 15. mája 2016 v deň sviatku sv. žien myronosíc v rámci irenickej návštevy Konštantínopolského patriarchátu Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav navštívil monastier sv. Trojice a zatvorenú teologickú školu na ostrove Chalki neďaleko Istanbulu. Sprevádzali ho Jeho Vysokopreosvietenosť arcibiskup pražský a českých krajín Michal, tajomník Posvätnej Synody Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku mitr. prot. Milan Gerka, predstavený Zastupiteľstva Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska pri Moskovskom patriarcháte archimandrita Serafim (Šemjatovský), tajomník úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie mitr. prot. Michal Švajko, archidiakon Maxim (Durila), diakon Kirill Sarkissian a sestra Iveta Starcová z Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku.

Zo strany Ekumenického patriarchátu počas návštevy ostrova našu delegáciu sprevádzali Ich Vysokopreosvietenosti burský metropolita Elpidophoros a kydonijský metropolita Athenagoras, archimandrita Vissarion a veľký synkel Ambrosios.

Prítomní si prezreli priestory školy, ktorá fungovala od roku 1844 do roku 1971, kedy bola jej činnosť tureckou vládou zakázaná. „V mene Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku želám starobylému monastieru sv. Trojice na ostrove Chalki a jeho prepodobnému bratstvu Božiu blahodať  a požehnanie, ako aj to, aby jeho slávnu minulosť vystriedala ešte slávnejšia budúcnosť," povedal metropolita Rastislav pri zápise do pamätnej knihy monastiera. K jeho prianiu skorého znovuotvorenia teologickej školy sa svojim podpisom pripojili i ostatní členovia sprievodu.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
Zdroj: www.facebook.com/halkitheologicalschool

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty