Prešovská pravoslávna eparchia

Medzinárodný ekumenický koncert podporil dialóg a toleranciu už jedenásty raz

Domov   >   Vyhľadávanie
20. septembra 2015 podvečer sa v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave uskutočnil už jedenásty ročník Medzinárodného ekumenického koncertu, ktorého poslaním je umením spájať ľudí, prehlbovať dialóg a podporovať toleranciu medzi národmi a stúpencami rozličných náboženských tradícií. Koncert bol aj záverečným podujatím jubilejného, 40. ročníka Kultúrneho leta a hradných slávností Bratislava 2015.

Podujatie sa už tradične konalo pod záštitou najvyšších predstaviteľov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku. Inštitút Naše Aktivity Pre Slovensko (NAPS) ho v tomto roku organizoval spoločne s Magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy a s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.

„Kto chce pochopiť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch, ako srdce. Náš ekumenický koncert má túžbu dotknúť sa sŕdc všetkých ľudí dobrej vôle. Prispievajú k tomu desiatky umelcov i predstavitelia náboženstiev," uviedol pre médiá zakladateľ Inštitútu NAPS, Peter Solej. Ako doplnil, doteraz sa na koncerte zúčastnili umelci z deviatich krajín a podporu mu prejavili viaceré svetové autority. Na piaty ročník podujatia poslal telegram pápež Benedikt XVI, v roku 2012 bol koncert konaný v období predsedníctva Cyperskej republiky v Rade EÚ a zúčastnil sa ho aj legát jordánskeho princa. Deviaty ročník bol zase oficiálnym podujatím košického Stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví Európy. Na minulý, jubilejný ročník koncertu, zaslali posolstvá aj maďarský prezident János Áder a ekumenický patriarcha Bartolomej I.

Na tohtoročnom koncerte zazneli kresťanské i židovské spevy vo viacerých jazykoch. Prezentovali ich speváci zo Slovenska, Čiech i Maďarska. Umeleckým hosťom večera bol sólista Opery SND Pavol Remenár. V závere podujatia udelili biskupi kresťanských cirkví požehnania v piatich jazykoch a modlitbou sa k nim pridal aj rabín židovskej náboženskej obce.

Myšlienku podujatia ocenil vo svojom pozdravnom liste aj prezident SR Andrej Kiska. „V podujatiach ako je toto, vidím obrovský zmysel. Práve tu je spolupráca, vzájomná úcta a snaha potešiť iných hmatateľná," napísal prezident. Koncertu sa spolu s predstaviteľmi štátnej správy či akademickej obce zúčastnili aj veľvyslanci a diplomati 14 krajín.

Inštitút NAPS vznikol pred jedenástimi rokmi v Medzilaborciach. Svoju činnosť realizuje aj v oblasti vzdelávania, kultúry či postavenia žien v spoločnosti. Aktivity občianskeho združenia sa v minulosti uskutočnili aj v Prešove, Košiciach či Banskej Bystrici. V roku 2012 sa NAPS stal historicky prvým partnerom medzinárodného centra dialógu Al Liqa´a, ktorý v Bejrúte ustanovil a založil melchitský patriarcha Gregor III. za pomoci sultána Ománu. Všetky doterajšie podujatia inštitútu boli realizované bez vstupných poplatkov, resp. za dobrovoľný príspevok, výťažok z ktorého putoval na charitu. Čestnými členmi NAPS sú aj slovenskí exprezidenti Michal Kováč a Rudolf Schuster.

Fotogaléria k článku

Zdroj: Ing. PETER SOLEJ, zakladateľ a prezident NAPS

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty