Prešovská pravoslávna eparchia

Duchovné cvičenia pravoslávnych vojenských duchovných

Domov   >   Vyhľadávanie
Vždy v dni výročia ukončenia vojny na vojenských cintorínoch kladieme vence. Tento akt nie je len tradíciou či slávnostným ceremoniálom. Je to čin veľkého významu, keď si vojsko ctí pamiatku vojakov, ktorí položili svoj život za domovinu.
Duchovné vojsko – naše duchovenstvo je povolané byť v prednej línii pri obrane vlasti. A dnes ešte dôraznejšie než kedykoľvek predtým, pretože nebezpečenstvo pochádza nielen z fyzickej sily a zbraní. Nebezpečenstvo predstavujú i myšlienky, schopné zničiť jednotu a súdržnosť nášho národa.

Cirkev je preto povolaná prinášať modlitby Pánovi, Jeho Prečistej Matke i všetkým svätým, aby sa nikdy nič podobne nestalo. Jej povinnosťou je mužne a múdro odrážať tieto neviditeľné, ale úplne reálne hrozby, ktoré dnes trápia celý náš národ.

V tomto duchu sa v dňoch 21. – 24. júna 2016 konali Duchovné cvičenia pravoslávnych vojenských duchovných Ozbrojených síl Slovenskej republiky v PCO Ladomirová a jej okolí za účasti pravoslávnych vojenských duchovných Vladimíra Vargu, Mareka Ignacika a Simona Czapa.

Súčasťou duchovných cvičení bola prednáška o. Petra Savčáka na tému „O čom hovorí východné kresťanské umenie" ako aj modlitebné spomienky na vojakov, ktorí padli na tomto území počas bojov Karpatsko-duklianskej operácie a 1. svetovej vojny. Svoju úctu padlým duchovní prejavili tým, že za nich odslúžili zádušné panychídy pri vojenských pamätníkoch na Dukle, vo Svidníku a blízkom okolí, ako aj zádušnou sv. liturgiou v kaplnke sv. apoštolom rovných kniežat Vladimíra a Oľgy na vojenskom cintoríne z 1. svetovej vojny v Ladomirovej.

Duchovné cvičenia boli zavŕšené sv. liturgiou v chráme sv. archanjela Michala v Ladomirovej, ktorá sa konala presne v deň 204. výročia začatia francúzsko-ruskej vojny, kedy Napoleon Bonaparte s približne 600 000 armádou, ktorá prevyšovala sily protivníka takmer dvojnásobne, vtrhol na územie ruského impéria. Cár Alexander I. vtedy do čela ruských vojsk menoval poľného maršála Michaila Illarionoviča Kutuzova. V nasledujúci deň sa maršál Kutuzov v Petrohradskom Kazanskom chráme spolu s imperátorom a početným vojskom modlil na kolenách pred ikonou Kazanskej Bohorodičky a so slzami v očiach Ju prosil, aby Rusko zachránila.

Ministerstvo obrany SR a Generálny štáb OS SR sídlia na ulici a v priestoroch, ktoré nesú meno tohto slávneho ruského vojvodcu, a pri tejto príležitosti riaditeľ Úradu Ekumenickej pastoračnej služby OS SR kapitán Mgr. Vladimír VARGA vyzdvihol silu modlitby, ktorou sme si pripomenuli výročie začiatku francúzskej invázie do Ruska.

Naše srdečné poďakovanie za dôstojnú prípravu a vykonanie duchovných cvičení pravoslávnych vojenských duchovných patrí o. Pavlovi Kačmárovi a o. Petrovi Savčákovi s ich veriacimi.

kpt. Mgr. Vladimír VARGA
riaditeľ Úradu Ekumenickej pastoračnej služby Ozbrojených síl Slovenskej republiky

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty