Prešovská pravoslávna eparchia

Chrámový sviatok sv. veľkomučeníka Dimitrija Solúnskeho v obci Údol

Domov   >   Vyhľadávanie
V nedeľu 4. novembra 2018 veriaci v obci Údol v Staroľubovnianskom okrese oslávili chrámový sviatok sv. veľkomučeníka Dimitrija Solúnskeho. Slávnostnú sv. liturgiu odslúžil Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav za asistencie mitr. prot. Mgr. Juraja Čokinu, mitr. prot. Vasyla Rusanyuka st. (Ukrajina), prot. Rastislava Ignáca, prot. Vasiľa Svydu a miestneho duchovného správcu jer. Vasyla Rusanyuka.

Počas malého vchodu na sv. liturgii vyznamenal metropolita Rastislav o. Vasyla hodnosťou protojereja.

Vo sviatočnej homílii, ktorú predniesol prot. Vasiľ Svyda, okrem životného príbehu a mučeníckeho hrdinstva sv. Dimitrija rezonovala i udalosť z nedeľňajšej perikopy Evanjelia – uzdravenie posadnutého v Gadare. „Zo Svätého písma môžeme pochopiť, ako ťažko je človeku bez Boha. V Starom závete sa podrobne opisuje, koľko nešťastí pretrpel vyvolený národ Izraela, kedykoľvek sa odvrátil od svojho Boha. Ale paradoxne, napriek tomu, ako ťažko bolo Izraelitom v egyptskom otroctve, keď Boh poslal Mojžiša, aby ich vyviedol z poroby otroctva do slobody Zasľúbenej zeme, našli sa mnohí, ktorí ho odmietli," priblížil kázni o. Vasiľ.

Božie slová sú, ako povedal, nevyčerpateľné a týkajú sa každého z nás. „V súčasnosti je veľmi ťažké nájsť v ľudskom srdci Božieho Ducha. Jeho blahodať odchádza z ľudských sŕdc, pretože človek netúži po Božom Kráľovstve a večnom živote – chce žiť tu na zemi, konať podľa žiadostí svojho tela a o nič duchovné sa nestarať. Mali by sme si však uvedomiť, že Christos prišiel medzi nás predovšetkým preto, aby nás vyslobodil z otroctva diabla a ukázal nám cestu do nebeského Kráľovstva," povedal o. Vasiľ a zdôraznil dôležitosť kresťanskej výchovy mladých ľudí, ktorí sú dnes vystavení rôznym nástrahám a je potrebné ukázať im správnu cestu osobným príkladom života v Christovi.

Metropolita Rastislav v závere sv. liturgie pozdravil miestneho duchovného správcu o. Vasyla Rusanyuka s prijatím hodnosti protojereja. Poďakoval sa i o. Vasiľovi Svydovi za prednesenú homíliu, v ktorej, ako povedal, sa dotkol tých najpálčivejších problémov, s ktorými kresťania dnešnej doby zápasia.

„Keby som sa vás opýtal: Zmenil sa Boh? - čo by ste mi odpovedali? Myslím, že všetci by ste povedali: Nie. Veď i Sväté písmo hovorí: „Iisus Christos je ten istý včera, dnes i naveky" (Heb 13, 8). Keby som sa vás opýtal: Zmenil sa diabol? - asi by ste mi tiež všetci odpovedali, že nie, pretože on je „čelovikoubíjca iskoní" – ľudovrah od počiatku a taký bude až do konca vekov. Ale ak by som sa vás opýtal: Zmenili sme sa my ľudia? – väčšina z vás by mi asi odpovedala: áno, zmenili sme sa. Nie sme ako naši predkovia, a ktovie, akí budú naši potomkovia. Práve preto je tak dôležité všetko to, čo dnes hovoril o. Vasiľ o živote a výchove súčasného pokolenia mladých kresťanov," dodal vladyka.

Po pomazaní veriacich požehnaným olejom v závere sv. liturgie sa uskutočnil sprievod okolo chrámu s čítaním sv. Evanjelií.

FOTOGALÉRIA
Zdroj: Tlačové oddelenie Úradu Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove

<<   Návrat späť
Aktuality     |     Pravoslávna cirkev     |     Metropolita     |     Pozvánky     |     Svet     |     Na stiahnutie     |     Schematizmus     |     Kontakty